Ekonomi

Emekli ve memur maaşları ne kadar oldu? Kim ne kadar maaş alacak? İşte zamlı maaşlar!

TÜİK’in milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla beraber memur ve emeklinin alacağı zam oranı da kesinleşmiş oldu.

Milliyet’te yer alan habere göre, en düşük memur maaşı 9 bin TL’nin üzerine çıkarken, emekli memur maaşı da 6 bin lira şeklinde oldu.

Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra memur ve emeklinin alacağı zam oranı da belli olmuş oldu. Açıklanan resmi rakamlara göre, memurlar yüzde 41,69’luk zammı garantilerken, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına da yüzde 42,35 oranında zam yapılacak.

calculator 385506 1280

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, Temmuz’da Ocak ayındaki yüzde 7.5’lik toplu sözleşme zammını aşan enflasyon farkı artı yüzde 7 oranındaki yeni toplu sözleşme zammı olmak üzere toplam yüzde 41.69 oranında artış gerçekleştirilecek.

Söz konusu memur maaşlarına yapılan artışla aile yardımı dahil en düşük memur maaşı 6 bin 426 liradan 9 bin 105 TL’ye yükselirken, en düşük emekli memur aylığı ise 4 bin 289 TL’den 6 bin 77 TL’ye çıkmış oldu.

300 TL’LİK ARTIŞ!

Ayrıca yine konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, son zamanlarda sık sık gündeme gelen asgari ücretin artmasıyla beraber yılbaşında devreye giren asgari ücret kadar gelirin vergi dışı kalması sebebiyle memur maaşlarına 300 lira ücret artışı da yansıyacak.

Önerilen İçerik :   Altını olanlar ya da altın almak isteyenler dikkat! Altın düşecek mi, yükselecek mi?
pexels kindel media 7054419 3 1

Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen zamlı maaşlar hesaplara 8 Temmuz tarihinde yatırılmış olacak. Ayrıca yine aktarılan son dakika bilgilerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacak.

OCAK 2022 ZAMMI NE KADARDI?

Herkes tarafından bilinen toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Konu ile ilgili olarak aktarılan bilgilere göre, 2021 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 25,47 şeklinde gerçekleşirken, kamu görevlileri ve memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde enflasyondan kaynaklı artış ve ilave zam ile 2022 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 30,95’lik bir iyileştirme yapılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu