Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Enflasyon Düştükçe Dolar Yükseliyor! İşte Sebebi…

  • 04 Aralık 2018
  • 476 kez görüntülendi.
Enflasyon Düştükçe Dolar Yükseliyor! İşte Sebebi…
Konu Altı

1.44 oranında gerileyen enflasyonun sonrasında 5.20’den 5.15’e kadar düşüş gösteren dolar tekrardan 5.23 seviyelerinde seyretmeye başladı. Düşen enflasyonun sonrasında ise Merkez’in 13 Aralık tarihinde gerçekleştireceğiPPK toplantısında faiz indirim sürecine start verileceği yönündeki söylentiler doları yükseltti. Fakat uzmanlar, 13 Aralık tarihinde faiz indirimine gidileceği yönünde tahmin veriyor.

Aylık enflasyon rakamında meydana gelen %1.44 oranındaki düşüşle birlikte yıllık enflasyonda %25.22 oranından %21.62 oranına gerileme, Merkez Bankası tarafından 13 Aralıkta gerçekleştirilecek toplantıda faizlerin düşürülmesine yönelik beklenti yarattı.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 5.20 seviyesinden 5.15’in altına kadar gerileyen Dolar kuru 2 saat süreden sonra tekrardan artış göstermeye başladı. Meydana gelen yükselişin sebebinin Merkez Bankası’nın yapacağı 13 Aralık toplantısında faiz indirimi gerçekleştirecek olduğunu açıklaması olarak öne sürülüyor.

Aralık ayında dolar kurunun geldiği 7.20 seviyelerinden ateşi söndürmek ve doları düşürmek için 13 Eylül’de politika faizlerinde 6.25 puan artışa giden Merkez Bankası’nın enflasyonda meydana gelecek olan düşüşün devam edeceğini tahmin etmesi ve piyasa faizlerinin de %20’lik oranın altına gelmesi sebebiyle artık indirime gidecek olduğuna yönelik beklentiler meydana geldi.

2 Büyük Engel

Uzmanlar iki nedenden ötürü Merkez Bankası’nın 13 Aralık faiz indirimi ihtimalini çok düşük görmekte. İlk neden Merkez Bankası’nın ve Başkan Murat Çetinkaya’nın açıklama yapmaya her fırsat doğduğunda aylık yerine orta vadeli enflasyon görünümüne baktıkları sebebi olarak belirtilirken, ikinci neden ise Merkez Bankası metinlerinde gerekli olduğu takdirde faizlerin sıkılaştırmaya devam edeceği yönünde söylentiler olarak öne çıkıyor.

PETROL TL’ye Karşı

TL’nin dolar karşısında %1 oranında, diğer gelişim gösteren para birimlerinden negatif durumda ayrıştırmakta olan bir başka sebep ise petrol fiyatlarında meydana gelen %5’lik artış oluyor. Cuma günü 5.1350’ye kadar düşüş gösteren dolar kuru, petrol fiyatlarında oluşan artışla beraber 5.20 seviyesine tekrar yükseliş göstererek bu seviyeyi de aşmıştı. Petrol fiyatları ise yine ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gerçekleştirilen görüşme sonucunda ticaret savaşlarına verilen 3 aylık arayla birlikte yükselişe geçmişti. Kasım ayında %22 düşüş göstererek 2008 yılından itibaren en kötü ana tanıklık ettiğimiz petrol konusu 6 Aralık’ta Viyana’da gerçekleştirilecek OPEC toplantısında arz kısıntısına gidecek gibi duruyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ