Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Erektil disfonksiyon (sertleşme) tedavisinde “şok dalga yöntemi”

  • 20 Eylül 2018
  • 518 kez görüntülendi.
Erektil disfonksiyon (sertleşme) tedavisinde “şok dalga yöntemi”
Konu Altı

Birçok erkeğin sorunu olan sertleşme tedavisinde eskiden sadece ilaç ve ameliyat (protez) seçeneklerini sunabildiklerini belirten Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, hafif ve orta düzeyde sertleşme sorunu olan hastaları son yıllarda “şok dalga” yöntemiyle tedavi edebildiklerini söyledi.İlişkili Haberler

  • Ereksiyon sorununa aşı çözümü

Her erkeğin hayatının bir döneminde sertleşme sorunuyla geçici ya da kronik olarak karşılaşabildiğini söyleyen Üroloji ve Androloji Uzmanı Op.Dr. Evren Işık, son yıllarda gelişen teknolojiyle kullanıma giren şok dalga tedavisinin erektil disfonksiyon problemi yaşayan erkeklerde iyileşme sağladığını anlatım etti.

İlişki sırasında penis sertliğini koruyamayan ve münasebet öncesinde sertlik sağlayamayan; bu yüzden kendisinde sertleşme problemi olduğunu düşünen kişilerin bu tedavi için namzet olduğunu vurgulayan Dr. Işık, “Hastanın şok dalga tedavisine ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için detaylı kan tetkikleri ve renkli doppler ultrasonun yapılması gerekiyor. İlk yaptığımız ultrason sonucunda ileri düzeyde sertleşme problemi tespit edilen hastalara şok dalga tedavisi önerilmiyor. Bu hastalara protez cerrahisi uygulamak gerekiyor. Yapılan değerlendirmeler neticesinde hafif ve orta düzeyde sertleşme problemi yaşayan erkeklerde şok dalga tedavisi başarılı oluyor” dedi. 

SİGARA İÇMEYENLERDE, KOLESTEROLÜ DÜŞÜK OLANLARDA BAŞARI DAHA YÜKSEK

Özellikle şeker hastalığı bulunmayan, kronik sigara içicisi olmayan ve kan yağları ülkü seviyelerde seyreden erkeklerde başarı oranının çok daha çok olduğuna dikkat çeken Dr. Işık, “Bu tedavi hastanede yatışı gerektirmeden yapılıyor ve 6 seansta tamamlanıyor. 15’er dakika süren seanslar sırasında hasta ağrı veya keder hissetmiyor. Seans aralarında 2-3 gün boşluk oluyor ve genellikle haftada iki seans uygulama öneriliyor. Şahıs işlemden derhal sonra günlük aktivitelerine dönebiliyor. Ayrıca kişiler şok dalga tedavisi sürecinde cinsel aktivitelerine de devam edebiliyorlar” diye konuştu.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR TEDAVİ BAŞARISINI OLUMSUZ ETKİLİYOR 

Hastaların tedaviden sonraki bir ay içerisinde müspet sonuçlar bildirdiklerini kaydeden Dr. Işık, “Özellikle orta düzeyde sertleşme sorunu olan hastalara şok dalga ve kısa süreli ilaç tedavisini paket tedavi şeklinde uyguluyoruz. Hastalar şunu bilmeliler; tedavi bitişinde müspet sonuçlar alınsa dahi şahıs sigara içer, kilo alır ve hareketsiz hayata geçiş yaparsa şok dalga tedavisinin müspet sonuçlarında gerileme olabilir” dedi.

Op.Dr. Evren Işık

PROTEZ TEDAVİSİNDEN KURTARIYORUZ

Özellikle hafif düzeyde ve yeni başlangıçlı sertleşme problemi tespit edilen birçok hastaya protez tedavisi önerildiğini belirten Üroloji ve Androloji Uzmanı, ‘’Bu hastalar bize başvurduğunda protez adayı olmadığını görüyoruz. Bilhassa bu hastalara şok dalgası tedavisi uyguluyoruz. Tedavi sonrası birçok hastanın sertleşme fonksiyonu daha iyi duruma geliyor. Yani artık şok dalga tedavisi, hastaları uzun dönemde protez operasyonuna götürmekten kurtaran bir tedavi alternatifi olarak giderek daha çok ehemmiyet kazanıyor” ifadesini kullandı.

Dr. Işık, sertleşme problemi olan erkeklerin şok dalga tedavisinden gerçek anlamda netice alabilmeleri için bilimsel çalışmalarda kullanılan ve müspet sonuçlar alındığı belirlenen cihazları tercih etmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ