Gündem

Erken emekli olmak isteyenlere müjde: Erken emeklilik için aranan şartlar neler?

Herkesin hayali değil mi yaşı geldiği zaman emekli olup keyif yapmak. Erken emekli olmak isteyenlere müjde: Erken emeklilik için aranan şartlar neler?

Erken emeklilik milyonların hayali. Emekli olunca Bodruma yerleşip domates yetiştirmek isteyen amcalar, evlerinde komşularını çağırıp gün yapmak isteyen teyzeleri sevindirecek bir haberimiz var. Eğer siz de erken emekli olmak istiyorsanız bu 7 kurala dikkat etmeniz gerekiyor.

Peki nasıl erken emekli olunur? Erken emekli olmak için hangi şartlar gerekiyor? İşte merak edilen o soruların yanıtları…

Herkesin bireysel olarak işe başlama zamanı, yaşı, cinsiyeti farklılık gösteriyor. Bu sebeple de emeklilik yaşı da kişisel olarak değişiklik gösteren bir durum. Özellikle son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebi ile erken emekli olmak isteyenlerin sayısı çok fazla artış gösterdi. Kamuda dahi emeklilik dilekçesi verip ayrılmak isteyenler o kadar fazla oldu ki kamuda personel açığı oluştu.

Yasalara göre erken emekliliğin mümkün olduğu açıklandı. Erken emekli olmanın formülü de askerlik durumu, çocuk sayısı, doğum gibi özel bilgilerden geçiyor.

gg
erken emeklilik

Kadınlar erken emekli olmak için doğum faktörünü öne sürebilir. Doğum borçlanması ile doğumdan hemen sonraki izinli geçirdikleri süreyi primlerine ekleyebilecek. Yani 3 çocuğu olan bir anne doğum borçlanmasını öne sürerek 6 yıla kadar erken emeklilik fırsatı yakalayabiliyor.

Erkenler erken emekli olmak için ise askerlik faktörünü öne sürebilir. Askerde geçirilen süre için yaşın öne çekilme faktörü olabilir. Ancak bunun için sigorta başlangıcının bulunması gerekiyor.

Ya da kısmi emeklilik sistemi diye bir madde bulunuyor. Eğer kişi 3 bin 600 prim gününü ve 15 yılı doldurmasından sonra emeklilik dilekçesini veriyorsa yine erken emekli olabilir. Bunun için de yaş şartı önde tutuluyor. Kadınlarda yaş 58, erkeklerde ise 60.

Bir diğer seçenek de malülen emekli olmak. 1800 prim gününüzü doldurmuş iseniz ve ağır işlerde çalışmışsanız erken emekli olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bir diğer faktör de anneler için erken emeklilik şartı. Ancak bu hak sadece engelli annelerine tanınıyor. Anne engelli bir çocuk sahibi ise prim ve gün sayısına bakmadan erken emekli olunabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu