Erken emekli olmanın yolu açıldı. Erken Emeklilik ile ilgili flaş detay! Bu şartları taşıyorsanız…

Erken Emeklilik ile ilgili flaş detay! Bu şartları taşıyorsanız siz de erken emekli olabilirsiniz. Emeklilik ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Erken emekli olmak için bir çok vatandaş beklemede. Malulen emekli olabilmek için ilk ve en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu. Tabi bu rapor da herkese kolay verilmiyor.

Rapor için kişilerin bulundukları il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvurmaları ve yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekiyor. Ancak bu rapor için doğrudan hastaneye başvurmak yetersiz kalıyor. SGK’ya başvurarak sevk gerçekleştirmek gerekiyor.

Ancak malul sayılmak, malullük aylığı almaya yetmiyor. Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1800 gün prim ödemesi yoksa veya prim ödemesini borçlanma ile 1800 güne tamamlayamıyorsa malullük aylığı alamıyor.

Bir diğer şart da kişinin malullük için gerekli sağlık kurulu raporunu almak üzere SGK’ya başvurduğu tarihte en az 1800 gün ödenmiş priminin olması gerekiyor.

Erken Emeklilik ile ilgili flaş detay! Bu şartları taşıyorsanız...

Bir çok şekilde erken emekli olmak mümkün. Askerlik borçlanması yoluyla emeklilik tarihini öne çekmek mümkün. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kritik nokta, askerliğini sigortalı çalışmaya başlamadan önce yapmış olmak. Eğer bu şartı taşıyıp da askerlik yaptıysanız erken emekli olma şansına sahip oluyor.

Öte yandan EYT için çalışmalar hızlandırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ile ilgili geçtiğimiz günlerde bilgi vermişti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi, 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan, prim ve yıl şartlarını tamamlayan, henüz emekli olamayan insanları kapsıyor.

EYT için çözüm formülleri şunlar!

  1. Kapsam belirlenecek
  2. Emeklilik şartları tespit edilecek
  3. Mali boyutu hesaplanacak
  4. Maaş hesabı yapılacak
  5. Uygulama biçimi tespit edilecek
  6. Taslak yazılıp karar alınacak