Ekonomi

Erken emeklilikte son dakika gelişmesi! Sigortadan öncesi için yeni hak geliyor!

Sigortadan önceki doğum için borçlanma hakkı geleceği belirtildi. Posta’da yer alan habere göre, doğum borçlanması, annelere emeklilik için önemli avantajlar sağlıyor. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, 3 çocuğa kadar borçlanma yoluyla 2160 gün prim kazanma imkanı sağlanıyor. Söz konusu bu hakkı elde etmek için doğumdan önce sigortalı olma şartı aranıyordu. Ancak sigortadan önceki doğumların borçlanma kapsamına alınması için çalışmalar gerçekleştiriliyor.

HER ÇOCUKTA 720 GÜN

Söz konusu mevcut uygulamada doğum borçlanması doğumdan önce sigorta girişi olan kadın sigortalılar tarafından gerçekleştirilebiliyor. Gündemden düşmeyen söz konusu borçlanma hakkı, doğum sebebiyle iş hayatından uzaklaşan ve bundan dolayı primi yatırılmayanlara eksik prim günlerini tamamlayabilmeleri için tanınan bir hak. Bu da en çok 2 yıllık süreyi kapsıyor. Yani böylelikle her bir çocuk için 2 sene (720 gün) borçlanma hakkı tanınıyor.

pexels karolina grabowska 4476375 1

2 YIL İÇİN 38 BIN TL

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, borçlanma yapılabilecek çocuk sayısı ise 3 ile sınırlı. Böylelikle, 3 doğumu borçlanma hakkına sahip kadın sigortalının 2160 günü (3×720 gün) borçlanarak primini tamamlama hakkı bulunuyor. Söz konusu borçlanmanın günlük maliyeti her sene asgari ücrete paralel şekilde artış gösteriyor. Söz konusu bu hesap da brüt asgari ücretin günlük tutarına göre gerçekleştiriliyor. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, doğum borçlanmasında 1 günlük en düşük prim tutarı; günlük brüt asgari ücretin yüzde 32’lik kısmı yani bu sene için 53.38 TL şeklinde hesaplanıyor. Bir çocuk için borçlanma (720 gün) tutarı 38 bin 433 TL şeklinde oluyor.

Önerilen İçerik :   Dolar yeniden 17 liranın altına indi! Dolar neden düşüyor?
pexels karolina grabowska 4491441 2 1

STAJ YAPANLARA İMKAN

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, staj, söz konusu emeklilik hesabında dikkate alınmasa da doğum borçlanmasında hesaba katılıyor. Yani detaylara bakıldığında çok bilinmeyen bu yarar sayesinde kadınlara staj ile sigortalı çalışmaya başladıkları tarihler aralığında doğan çocukları için doğum borçlanması yapma imkanı doğmuş oluyor.

YENİ DÜZENLEMEYLE ARADAKİ FARK GİDERİLECEK

Konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, doğum borçlanması hakkının genişletilmesi amacıyla yeni bir çalışma için start verildi. Söz konusu bu haktan faydalanmak için doğum öncesi sigortalı olmak da gerekmeyecek. Sigortalı tüm kadınların bu haktan faydalanması için öneriler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da bu konuda düzenleme yapılmasına sıcak baktığı bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu