Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Eşi Tarif Verdi, Tarif Sayesinde Fabrikası Oldu, Siparişlere Yetişemiyor!

  • 22 Ekim 2018
  • 427 kez görüntülendi.
Eşi Tarif Verdi, Tarif Sayesinde Fabrikası Oldu, Siparişlere Yetişemiyor!
Konu Altı

Aydın’da eşinin çikolata ve kuru incir karışımı yaparak yapmış olduğu bir tatlının tarifini kendince geliştirerek birçok ürün üreten bir girişimci, şimdi de kurduğu fabrikayla birlikte yurtdışına ihracat yapmak için hazırlıklara başladı.

Aydın’ın Köşk ilçesinde 58 yaşındaki Nuri Ağaçcı, bundan 9 yıl önce, 2009 yılında eşi Semra Ağaççı’nın ikram ettiği ve içerisinde kuru incir, çikolata, cevizin yer aldığı “İncir Rüyası” ismindeki tatlıyı çok beğendiğinde satışını yapmak için kollarını sıvadı.

İlçede yer alan 135 metrekarelik dükkanının içerisinde kuru incir ve çikolata haricinde lavanta, zeytinyağı ve haşhaş üçlüsünün kullanıldığı ilginç tarifler ve muhteşem tatlar üreterek satış yapmaya başlayan 58 yaşındaki girişimci, taleplerin her geçen yıl bir tık daha üst seviyeye taşınmasıyla birlikte turunç, portakal ve zeytinli tarifler de üretmeye başladı.

AR – GE çalışmaları ve test üretimleri yaparak çok daha iyi sonuçlar elde etmek için Umurlu Organize Sanayi Bölgesi’nde, içinde büyük soğuk hava deposunun yer aldığı toplam 2.000 metrekare alana sahip bir fabrika açan Ağaççı, yıllık 70 tonluk kuru incir işleyebilecek kapasiteyi elde etti.

İnternet’in Etkisi Büyük

Satış kanallarının yanı sıra İnterneti de iyi bir şekilde kullanan Ağaççı, Ege şivesinden fayda sağlayacak “Yingari” markasını üretti. Bu markayla birlikte yurtdışına da belirli miktarda ufak çaplı ihracat yapmaya başladı. Kuru incirin çok lezzetli ve sağlıklı olması sebebiyle dünyada her geçen dün daha fazla tüketildiğini dile getiren Ağaçcı, Aydın ve çevresinde bu ürünle yapılan binbir çeşit yemek, sos, reçel ve tatlının olduğunu iletti.

Diş Macunu İçin Çalışmalar Başladı

Amaçlarının inciri kuruduğu şekliyle değil de, katma değerek katarak pazarlamak olarak öne çıktığını, bunun içinde ilk olarak geleneksel tarifleri sanayisel ortamlara aktardıklarını ileten Ağaçcı, sadece gıda değil, gıda takviyesi için de birçok ürün geliştireceklerini, bunun ilk ayağının diş macunu olduğunu, bunun içinde AR – GE çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi.

İncirle 25 Ürün

Kuru incirle alakalı tam 25 tane farklı ürün oluşturduklarını vurgulayan Ağaçcı, İncirle zeytinin bile bir araya geldiğini aktardı. “İncirle zeytin yenir mi” tarzında sorular soranların da tadına baktıktan sonra hayran kaldıklarını, bazı ürünlerde talebe yetişmekte zorluk yaşadıklarını aktardı.

Güç kapsamında mağazalaşmaya çalıştıklarını aktaran Ağaçcı, yurtdışından siparişlerin geldiğini, ancak ihracat tanımına uyacak bağlantının gerekli olduğunu, bunun içinde çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ