Gündem

EYT için resmen tarih verildi! Milyonlarca kişiye müjde!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen emeklilikte yaşa takılanlar sorununun çözümü için masada farklı pek çok formül bulunurken konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar da hızlandı. Konuyla ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma yürüttüğünü dile getirerek, 2022 yılının sonu ya da 2023 yılının başlarında Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorununun çözüleceğini söyledi. İşte konu ile ilgili merak edilen detaylar…

Posta gazetesinde yer alan habere göre, AK Parti Genel Başkan Yardımcı Hamza Dağ, Habertürk’teki canlı yayında gündeme ilişkin çok önemli değerlendirmeler yaptı. Hamza Dağ gündemden düşmeyen EYT için de çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü ve sene sonuna kadar sorunun çözüleceğini kaydetti.

“EYT KONUSU İLK KEZ KONUŞTUĞUMUZ BİR ŞEY DEĞİL”

Milyonlarca kişinin yüzünü güldüren Hamza Dağ konuşmasının devamında muhalefetin her yaptığı hareketin popülist olduğunu dile getirerek, kendilerinin bu güne kadar böyle davranmadıklarını söyledi.

Hamza Dağ yaptığı açıklamada gündemden düşmeyen EYT konusunun ilk defa konuştukları bir şey olmadığını kaydederek, “3600’ü 2018 yılında yapacağımızın sözünü vermiştik. KYK da aynı şekilde. Ülkemizdeki vatandaşların beklentilerini biliyor ve zamanı geldiğinde yapıyoruz.” diyerek, TOGG’u Kılıçdaroğlu istediği için harekete geçirmediklerini söyledi. Dağ ayrıca gündemden düşmeyen EYT konusunda bakanlığın bir çalışma yürüttüğüne değinerek, “2022 sonu veya 2023 başına kadar sorun çözülecek.” dedi

Önerilen İçerik :   Marmara'ya ne oldu? Maltepe, Kadıköy ve Adalar sahilinde ürküten görüntüler... Kokudan durulmuyor!

EYT İÇİN HANGİ FORMÜLLER KONUŞULUYOR?

Milyonlarca EYT’liyi ilgilendiren ve merakla beklenen söz konusu yasa düzenlemesinin önümüzdeki aylarda Meclis’e sunulmadı bekleniyor. Peki milyonlarca kişinin merakla ve umutla beklediği EYT’de masada hangi formüller var? Konu ile ilgili tüm detayları SGK uzmanı Özgür Kaya, madde madde anlattı…

Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) düzenlemesiyle ilgili çalışmalar son dönemde oldukça hızlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Düzenlemenin Meclis’e geleceği müjdesi” ve konuyla ilgili bir çalışma grubunun oluşturulduğunu söylemiş ve gözler de ‘EYT formüllerine’ çevrilmişti.

Masadaki formülleri ve gündemden düşmeyen EYT ile ilgili olasılıkları CNN Türk yayınında SGK Uzmanı Özgür Kaya anlattı.

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen EYT’liler için telaffuz edilen rakamın 4 buçuk milyon kişi olduğunu fakat bunun bir milyonu geçmeyeceğini dile getiren Kaya masadaki formülleri de anlattı.

pexels ibrahim boran 8643438

MASADAKİ EYT FORMÜLLERİ

  1. FORMÜL: Verilen bilgilere göre, 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde SGK’lı olanlar, 15 senelik sigortalılık süresi ve 3600 günü tamamladıklarında, yaşa bakmadan emekli olma hakkına sahip olabilecekler.
  2. FORMÜL: 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde SGK’lı olanlar için erkeklerde 25 sene ve 9 bin gün prim gün sayısı, kadınlarda da 20 seme hizmet süresi ve 7 bin 200 gün prim gün sayısı şartı aranacak.
  3. FORMÜL: Yine aktarılan detaylara göre, yaşı bekleyenler için maaş kesintisi veya yaş indirimi formülü gündeme geldi. Söz konusu bu formülde maaş kesintinin yüzde 2 civarında olması veya yaş şartının birkaç sene indirilmesi ihtimali üzerinde duruldu.
Önerilen İçerik :   Son Dakika! KPSS iptal edildi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu