Ekonomi

EYT’de son dakika gelişmesi! Takvim belli oldu! Kadınlar ve erkekler için farklı uygulama mı geliyor?

Milyonlarca kişi tarafından merak edilen ve araştırılan EYT’de son dakika gelişmesi yaşandı. Peki EYT ne zaman çıkacak? EYT’de son durum ne? İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYT detayları…

Milyonlarca kişi tarafından merak edilen ve araştırılan EYT’de son dakika gelişmesi yaşandı. Mynet’te yer alan habere göre milyonlarca kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar için merakla beklenen yol haritası da netleşmeye başladı.

Mynet’te yer alan habere göre, masadaki meseleler sırayla çözülürken sıranın şimdi de EYT’lilere geldiği tahmin ediliyor.

Peki EYT ne zaman çıkacak? EYT’de son durum ne? İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYT detayları…

gg 1
eyt

1- KAPSAMLARIN BELİRLENMESİ

EYT ile ilgili yasanın çerçevesi oluşturulurken öncelikle kapsamın belirlenmesi planlanıyor. Böylece EYT’de kimlerin hak sahibi olacağı tespit edilmiş olacak.

2- EMEKLİLİK ŞARTLARININ TESPİT EDİLMESİ GEREKİYOR

EYT ile ilgili olarak aktarılan son dakika detaylarına göre, söz konusu kapsamın belirlenmesinden sonra emeklilik ile ilgili şartların da belli olması gerekli. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, primini ve yılını dolduranların başka şarta bakılmaksızın emekli olmaları halinde bir öneri bulunurken, burada farklı kurumlarda çalışmış olan (Bağ-Kur, memur, esnaf gibi) kişilerin hangi statüde emekli olacaklarının da tespit edilmesi gerekiyor.

calculator 1680905 1280
eyt

3- UYGULAMA ŞARTLARININ TESPİT EDİLMESİ GEREKİYOR

Yine milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYT ile ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, hak sahiplerinin belli olması, onların emeklilik işlemlerinin usul ve esaslarının tespiti oldukça önemli. Buna örnek vermek gerekirse 8 Eylül tarihi öncesinde sigortalı olan fakat şimdi memur olan biri yasa çıktıktan sonra hangi kurumdan emekli olacağını merak ediyor ve araştırıyor. Verilen son dakika bilgilerine göre, bu kişi memurluğunu sürdürmek istiyorsa EYT’li diye resen emekli mi edilecek? gibi soruların yanıtlanması gerekli.

4- MALİYET HESABI ÖNEMLİ

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen EYT ile ilgili olarak toplamda 5 milyon kişi gibi say belirtilse de henüz ortada net bir rakam bulunmuyor. EYT ile ilgili net bir rakam verilmese de çok sayıda kişiyi ilgilendirdiğini söyleyebiliriz. İşte tam da burada kaç kişinin emekli olabileceği ve ne kadar maaş alacağının hesaplanması ve mali boyutunun ortaya çıkarılması gerekli.

pexels kindel media 7054419 3 1
pexels kindel media 7054419 3 1

5- YASALAŞMA SÜRECİ

EYT ile ilgili tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra milyonlarca kişiyi ilgilendiren uygulamanın başlayabilmesi için yasal çalışmaların da yapılması gerekli. Yine konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, öncelikle bir taslak metnin oluşturulması ve söz konusu bu metnin de TBMM gündemine gelmesi gerekli. Yine aktarılan detaylara göre, Meclis’ten geçtikten sonra da uygulamaya geçilebilmesi için yönetmeliklerin çıkarılması gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu