Gündem

EYT’de Tarih belli oldu! Emeklilikte Yaşa Takılan milyonlara müjde!

EYT’DE HEYECANLA BEKLENEN SON DAKİKA HABERİ GELDİ!

Emeklilikte Yaşa Takılan herkesi yakından ilgilendiren, milyonlarca kişinin gözünün üzerinde olduğu, açıklanması beklenen EYT’de sona gelinmiş bulunulmakta. Önümüzdeki günlerde yasanın Meclis’e gelmesi bekleniyor. Hükümet ilk önce 3600 ek göstergeyi açıkladı. Şimdi de EYT’den haber bekleniyor. Kamupersoneli.net‘te yer alan habere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanların dosyalarının önlerinde olduğunu ve önümüzdeki günlerde de açıklama yapılarak aktarılacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışmalarının devam ettiğinin altını çizerek, “En uygununu tamamladığımız gün, daha önce 3600 ek göstergede de yaptığımız gibi, asgari ücrette yaptığımız gibi, EYT’de de açıklama yapacağım. Emeklilikte Yaşa Takılanlar var, EYT’yi tamamladığımız gün, onları açıklamak için karşınızda olacağım” dedi.

Konuyla alakalı Türkiye Gazetesi’nden İsa Karakaş, EYT’de gelinen son durumu ve yeni gelişmeleri köşesinde şu şekilde ele aldı ve aktardı:

“Tüm bunlardan daha da önemlisi seçim dönemine denk gelmesi ve bütün kamu çalışanlarının maaş ve diğer özlük haklarına yapılacak enflasyon güncellemesi ve yapılması beklenen iyileştirmeler ile ve özellikle “Emeklilikte Yaş Engeline Takılanlar” (EYT) kitlesini yakından ilgilendirecektir.”

money 2180330 1280
money 2180330 1280

EYT’NİN KAPSAYACAĞI ALANLARI BÜTÇELER BELİRLEYECEK!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesinin ortada bulundurulmasının en önemli sebebinin maliyet hesabı nedeniyle bütçe olduğunu söylersek yanlış olmayacaktır. Çünkü haberin devamında da belirteceğimiz üzere önceki sene gerçekleşmiş olan SGK’nın gelir-gider dengesi açısından Merkezi bütçeden yapılacak olan transferler çok büyük önem taşımaktadır.

İŞTE 2021 SGK Gelir-Gider Dengesi Tablosu!

En çok merak edilen konuların başında gelen konu aslında EYT’lilerin ilk işe girdikleri tarihlerde geçerli bulunan emeklilik şartları neyse onun mu geçerli olacağı yani hak kapsamındaki prim gün sayısı ve sigortalılık sayısı ile mi olacağı yoksa mağduriyete sebep veren 4447 sayılı yasa ile getirilen yaş şartı ve arttırılan prim gün sayısı şartlarında iyileştirmeye gidilerek kademeli emekliliğin devam ettirilip ettirilmeyeceği noktasında odaklanmaktadır.

İşte bütün bu soruların cevapları ve yapılacak düzenlemenin kapsamının nasıl olacağı ile tüm merak edilenler, 2023 yılı kapsamında yürürlüğe girecek olan ve bu yıl sonuna kadar da kesinleşmesi beklenen Merkezi Bütçe ile SGK’nın bütçesinde emekli olacak olan EYT’li sayısına göre belirlenecek emekli maaşları ışık tutacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu