Gündem

EYT’de yeni gelişme! Artık formüller belli oldu! 2022’de EYT çıkacak mı?

Emeklilik süresinde yaşa takılanlarla ilgili bomba haber geldi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, EYT düzenlemesi ile ilgili en güncel haberleri takip etmek istiyor. EYT’de yeni gelişme! Artık belli oldu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, EYT düzenlemesi ile ilgili en sürekli güncel haberleri takip ediyorlar. Milyonların beklediği haber nihayet geldi. EYT gündemdeki yerini korurken yeni haberlerde peş peşe geliyor. Nihayet beklenen adım atıldı.. Çalışma ve vallahi olmuş sadece Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT ile ilgili olarak yaptığı açıklamada bu yılın sonuna kadar önlerindeki bütün dosyaları çözeceklerini kaydederek, alternatif çözüm politikaları üretmeye çalıştıklarını söyledi.

Ülkemizde biliyorsunuz ki Kadınlar eğer 20 yılını doldurduysa erkekler 25 yılını doldurduysa 5 bin prim gününü doldurduysa emekliliğe hak kazanıyor. Emekli olmak için sadece prim gününü doldurmak yetmiyor. Yaşı da beklemek gerekiyor.

2022 yılı içinde EYT çıkacak mı emekli olamayan bir çok kişi bu sorunun cevabını araştırıyor. EYT şartları ve formülleri de en çok araştırılan konular arasında Biz Haberstand olarak sizler için EYT ile ilgili flaş gelişmeleri aktarıyoruz.

grandparents 2807673 1280

Gazete Vatan’ın haberine göre EYT için 3 farklı formül belirlendi. Formüllere göre çözüm prim, yıl, yıpranmaya dayalı formüller ortaya koyuyor.

Primi yetmeyenler için “halk”, vakıf, sandıklar aracılığıyla “iş emekliliği”, aylığın belli bir miktarının kesilerek daha erken emekli olma imkânı sağlayan “kısmi erken yaşlılık emekliliği, kesintili erken emeklilik”, süre tamamlanması gibi gibi formüllere bakılacak.

EYT için düşünülen formüller!

EYT için bir çok formül gündemde. Eğer EYT’ye takılıp hala çalışıyorsanız SGK primlerinin bazısı alınmayabilir. Bir diğer seçenek de kademeli emeklilik olabilir. Ya da şuan emekli olmasanız da emekli olunca daha fazla emekli aylığı alınabilir.

EYT’liler kimler?

Emeklilikte yaşı bekleyenler 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan ve hali hazırda emekli olamayanlardan oluşuyor. Türkiye’de 6 milyona yakın EYT’li var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu