Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Facebook e-posta/telefon hedeflemesi için reklam verenlerin onay almasını istiyor

  • 17 Haziran 2018
  • 372 kez görüntülendi.
Facebook e-posta/telefon hedeflemesi için reklam verenlerin onay almasını istiyor
Konu Altı

Bir süre evvel Cambridge Analytica skandalıyla gündeme gelen Facebook, gizlilik özelinde tekrar buna eş bir kriz yaşamamak adına yeni önlemler alıyor. Şirket, Özel Hedef Kitleler üzerinden e-posta ve telefon bilgilerini kullanarak reklamlar oluşturan işletmelere hesap verme yükümlülüğü ve şeffaflık gereksinimlerini getirdiğini açıkladı.

2 Temmuz’dan itibaren bu hedeflemeyi tercih eden işletmeler, panele yükledikleri iletişim bilgilerinin, işletmenin kendisi ya da ortakları tarafından müsait bir şekilde kullanıcıların onayına sunulduğunu belirtmek zorunda. Bununla beraber artık kullanıcılar bu bilgiyi görerek, gelecekte aynı işletmeden gelen reklamları da engelleyebilecek.

Şirketler, şayet resmi olarak Facebook’un Business Manager aracı üzerinden iletişime geçerlerse Hususi Hedef Kitlelere ait bilgileri yalnızca reklam ajansları gibi partnerlerle paylaşabiliyor. Facebook bu noktada reklam verenlere, reklam hedeflemesinde iletişim bilgisi kullanabilmeleri için kullanıcıdan tasdik almaları gerektiğini hatırlatacak. Ve bu reklam hesabıyla ilişkilendirilen bütün kullanıcıları bu şartları onaylamaya zorunlu kılacak.

Facebook aslında her vakit teknik olarak onay alınması gerektiğini belirtti ancak ilk kere kurallara uyulması için yaptırımlar uyguluyor. Yakın amana kadar Facebook’un  aynı prensipleri API tarafında da benimsemesi, Cambridge Analytica krizine sebep olmuştu. Bir kaç ay önce Özel Hedef Kitleler için emniyet önlemleri almaya başlayan şirket, Datalogix ve Acxiom gibi üçüncü parti veri brokerlarının Facebook ile çalışmasını yasakladı. Bu veri brokerları daha öncesinde reklam verenlerin hedefleyebilmesi için Facebook ile işbirliği yaparak Partner kategorilerine veri dizileri yüklüyordu. Facebook tekrar de işletmelerin aynı verinin işletmeler tarafından yüklenmesine ruhsat veriyor.

Bu arada şirket, Mart ayında yaptığı duyurudan iki gün sonra Managed Custom Audiences‘ı kaldıracağını açıklamıştı. Bu özellik sayesinde  veri brokerları, pazarlamacılar adına veri yükleyebiliyordu. Ama Facebook’un yaptığı bu güncelleme aslında reklamverenlerin aynı veriyi satın alıp yükleyebilmesini resmileştirdi.

Yine de şirket, reklam paneline “Orjinal veri kaynağı” kısmını yerleştirerek yüklenen telefon numaralarının ve e-postaların kimin tarafından toplandığını soruyor. Kullanıcılar ise “Bu reklamı sebep görüyorum” kısmından hangi veriler ile hedeflendiklerini görebiliyor. Tekrar de Facebook, reklam paneline yüklenen verileri şüpheli bilgilerle eşleştirmek üzerine kinetik etmiyor. Bu bilgilerin hacklenmiş ya da satın alınmış olma ihtimali de dolayısıyla ortadan kalkmıyor. Bu noktada şirket, aslında reklamverenlerin beyanının doğruluğuna güveniyor.  Açıkçası Facebook, bu yeni güncelleme sayesinde bir iyileştirme yapmaktan fazla her hangi bir olumsuzluk karşısında sahip olduğu sorumluluğu azaltmak üzerine kinetik ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ