Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Fatih Erbakan’ın Kurduğu Parti Kapatılıyor mu?

  • 30 Kasım 2018
  • 453 kez görüntülendi.
Fatih Erbakan’ın Kurduğu Parti Kapatılıyor mu?
Konu Altı

Anayasada ve Siyasi Partiler Yasası’nda kapatılmış olan partilerin başka bir isim altında tekrardan kurulamayacağına dair net bir kanun yer alıyor. Bu sebepten dolayı Fatih Erbakan’ın kurucusu olduğu “Yeniden Refah Partisi” kapatılabilir.

Sözcü Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi olan Saygı Öztürk, Başbakan Necmettin Erbakan’ın öz oğlu Fatih Erbakan’ın kuruculuğunu gerçekleştirdiği Yeniden Refah Partisi’nin kapatılabileceğine yönelik bir takım açıklamalar altına imza attı.

BİR HUKUKÇU TARAFINDAN DİLEKÇE VERİLDİ

Saygı Öztürk, söz konusu siyasi partinin kapatılabileceğine yönelik bir yazı yayınladı. “O siyasi parti şu nedenle kapatılabilir” başlıklı yazıda Türkiye Cumhuriyetinde kimsenin rahmetli Necmettin Erbakan veya ailesine karşı bir düşmanlık gütmediğini fakat ülkede anayasa ve yasalara uyulması gerektiğini, uymaya çaba göstermenin önemli olduğunu ilk olarak bunların hukukçuların görevi olduğunu anlattı. Nitekim bir hukukçu tarafından partinin yasalara karşı geldiği bu sebepten dolayı kapatılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdiği yönünde açıklama yaptı.

AİHM, Türkiye’yi Haklı Buldu

Sözlerine devam eden Öztürk, Anayasada ve Siyasi Partiler Yasası’nda, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan siyasi partilerin tamamının farklı bir isimle tekrardan kurulamayacak olduğunun açık açık yazdığını anlattı.

Yine SPY’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan partilerin isim, amblem, logo, rumuz, rozet ya da benzeri tüm işaretlerinin aynen veya benzer şekilde hiçbir zaman kullanılamayacak olduğunu, kurulacak siyasi partilerin, kapatılan partilerin devamı nitelikte hiçbir beyanda bulunamayacak olduğunu ve böyle bir iddia kesinlikle yapamayacakları açık açık yazmakta diyen Öztürk, Refah Partisi’nin laik Cumhuriyet ilkesine aykırı olması sebebiyle Anayasa Mahkemesi tarafından 1998 yılında kapatıldığını da söyledi.

AİHM’nin Türkiye’yi halkı bulduğu tek siyasi parti kapatma davasının da bu olduğunu sözlerine ekleyen Öztürk, “Yeniden Refah Partisi” adında bir partinin kurulamayacağını iletti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ