Ekonomi

Fed faiz kararını açıkladı! Altın ve dolar ne tepki verdi?

ABD Merkez Bankası (Fed), temmuz ayı toplantısından sonra merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Sözcü’de yer alan habere göre, Fed faizi 2. kez beklentilere paralel olarak 75 baz puan artırdı ve yüzde 2,25-2,50 seviyesine yükseltti. İşte detaylar….

Aktarılan son dakika bilgilerine göre, ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini 75 baz puan artırdı. Merakla beklenen karar Fed üyeleri tarafından oy birliği ile alındı.

pexels pixabay 47047 5 1 1
altın

Fed iki gün devam eden temmuz ayı toplantısından snra politika faizi kararını bugün resmen açıkladı. Aktarılan son dakika bilgilerine göre, Fed politika faizini 75 puan artırırken faizler yüzde de 1,50-1,75 seviyesinden yüzde 2,25-2,50 seviyelerine çıktı. Yine aktarılan detaylara göre, piyasaların da faiz artırımı beklentisi 75 baz puanlık artış düzeyindeydi.

Fed tarafından yapılan açıklamada ayrıca mortgage destekli menkul kıymet azaltımı aylık 35 milyar dolara, Hazine kağıdı azaltımı 60 milyar dolara çıkarılacağı bildirildi.

pexels franco salvador 12907747 1
dolar

FED’İN FAİZ KARARINA ALTIN VE DOLAR NASIL TEPKİ VERDİ?


Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasından sonra dolar/TL 17,88 seviyelerinde işlem gördü.

Yine aktarılan son dakika bilgilerine göre, doların başlıca para birimleri karşısındaki performansını takip eden dolar endeksi de söz konusu karardan sonra yatay hareket etti. Powell’ın merakla beklenen konuşması sonrasında endeks 106,3 seviyesine geriledi. Euro/Dolar paritesi de 1,02’ye çıktı.

Merakla beklenen söz konusu karar açıklanmadan önce 1722 dolar seviyesinde olan ons altın fiyatı da FED kararı sonrasında 1724 dolar seviyelerinde seyrederken Powell’ın konuşması ile beraber 1739 dolar seviyelerine çıktı. Yine aktarılan detaylara göre, Gram altın da 998 lira seviyelerine çıktı.

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, kripto paraların şahı olarak bilinen Bitcoin ise karar öncesi 21 bin 600 dolar seviyelerindeyken merakla beklenen karar sonrası 22 bin 700 dolar seviyelerinin üzerine çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu