Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Fed faiz kararını açıkladı

  • 23 Mart 2018
  • 437 kez görüntülendi.
Fed faiz kararını açıkladı
Konu Altı

SON DAKİKA HABERİ: Fed beklendiği gibi siyaset faizini çeyrek puan artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. Fed yetkilileri bu sene yekün 3 ürem artırımı bekliyor.

Son dakika haberi!  ABD merkez bankası Fed‘in karar organı Federal Aleni Piyasa Komitesi (FOMC) iki gün süren toplantısını sonuçlandırdı.

Fed siyaset yapıcıları bu toplantıda siyaset faizi olan federal fon faizini beklendiği üzere yüzde 1.25-1.50 bandından yüzde 1.50-1.75 bandına yükseltti.

Politika yapıcıların ürem sürecine ilişkin tahminlerini gösteren noktasal grafiğe göre yetkililer, 2018 yılında üç kez ürem artırımına gidilmesini bekliyor.

FED FONLAMA ORANINI YÜZDE 1.50 – 1.75 ARALIĞINA ÇEKTİ

Fed’in iki günlük Mart ayı siyaset toplantısının ardından Çarşamba günü açıklanan karara göre yetkililer, 25 baz puanlık ürem artırımına giderek üst bandı yüzde 1.75 seviyesine çekti.

Piyasa beklentisi, Fed’in fonlama faizinde 25 bp artırıma giderek yüzde 1.50 – 1.75 seviyesine çekeceği yönündeydi.

NOKTASAL GRAFİK: YETKİLİLER 3 FAİZ ARTIRIMI BEKLİYOR

Yatırımcıların dikkati Fed siyaset yapıcılarının 2018 yılına ilişkin ürem artırımı projeksiyonunun üçten dört artırım beklentisine yükseltilip yükseltilmeyeceği üzerindeydi.

Çarşamba günkü açıklanan noktasal grafiğe göre siyaset yapıcılar beklentileri değiştirmeyerek Fed’den 2018 yılında üç ürem artırımı bekliyor.

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Kritik karar öncesinde bankalararası piyasada dolar/TL 3,9275 seviyesinden işlem görüyordu. Hafta içinde 3,95’in üzerine kadar çıkan dolar bu seviyeden gerilemişti. Dolar karardan sonra 3.9080 seviyelerinden işlem gördü.

90.13 olan dolar endeksi, Fed kararı sonrası 89.80’e geriledi.

ABD Doları, Fed kararı sonrasında mühim piyasa paraları karşısında da fazla değişiklik göstermedi.

FED BAŞKANI POWELL, FAİZ ARTIRIMINI DEĞERLENDİRDİ

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, “Ekonomik görünümde bir değişiklik olmadığı sürece bilanço daraltma planını değiştirmeyi düşünmüyoruz.” dedi.

Powell, Federal Aleni Piyasa Komitesi’nin (FOMC) ürem artırmasının ardından ilk kez düzenlediği basın konferansında ürem kararını ve ekonomik projeksiyonları değerlendirdi.

ABD ekonomisinin, son dönemdeki mali genişleme ve hızlanan küresel büyümeyle güçlendiğini belirten Powell, iş gücü piyasasının da iyileşmeye devam ettiğini bildirdi.

FOMC üyelerinin büyüme beklentilerini yükseltmesinin güçlenen ekonomik görünümü yansıttığını anlatan Powell, “FOMC’nin medyan büyüme beklentileri bu sene için yüzde 2,7, istikbal sene için yüzde 2,4 ve 2020 için yüzde 2,0 ile uzun vadeli tahminlerin biraz üzerinde belirlendi.” diye konuştu.

Powell, FOMC’nin işsizlik beklentilerinin ise istihdamdaki sağlam artışların sürmesi nedeniyle aşağı çekildiğini anlatım etti.

Enflasyonun geçen sene beklenmeyen geçici faktörlerden dolayı yüzde 2 hedefinden uzaklaşmasına karşın istikbal aylarda laf konusu hedefe doğru yükseleceği öngörüsünde bulunan Powell, “Enflasyon orta vadede yüzde 2 civarına yükselmeli ve istikrar kazanmalı. Bizim enflasyon hedefimiz simetrik, yani her iki yönde yaşanabilecek ısrarlı sapmaları önlemeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

“KADEMELİ FAİZ ARTIRIMLARI EKONOMİYE İYİ HİZMET ETTİ”

Powell, “İki yıldır sürdürülen kademeli ürem artırımlarının, ekonomiye iyi şekilde hizmet ettiğini”ne işaret ederek, bugünkü ürem kararını parasal normalleşme sürecindeki adımlardan biri olarak nitelendirdi.

“FOMC, kademeli ürem artırımlarının, tam istihdam ve eder istikrarı hedeflerine ulaşmak için en iyi yol olduğunu öngörüyor” ifadesini kullanan Powell, güncellenen ürem beklentilerinin bu görüşü yansıttığını belirtti.

Fed’in bugün yayımladığı güncel ekonomik projeksiyonlar, FOMC’nin 2018 sonuna yönelik medyan ürem oranı beklentisini yüzde 2,1’de sabit bırakıldığını göstermişti. Bu oran, bankanın yılın art kalanında iki kez daha ürem artıracağına işaret etmişti.

FOMC’nin 2019 ve 2020 yıllarına yönelik medyan ürem projeksiyonları ise sırasıyla yüzde 2,7’den yüzde 2,9’a ve yüzde 3,1’den yüzde 3,4’e yükseltilmişti. Bu oranlar, banka yetkililerinin istikbal sene üç, bir sonraki sene ise iki kez ürem artırmayı planladıklarını ortaya koymuştu.

“BİLANÇO DARALTMA PLANINI DEĞİŞTİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ”

Fed Başkanı Powell, laf konusu projeksiyonlara değindikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçen sene başlayan bilanço küçültme programının pürüzsüz şekilde devam ettiğini kaydeden Powell, “Ekonomik görünümde bir değişiklik olmadığı sürece bilanço daraltma planını değiştirmeyi düşünmüyoruz.” dedi.

Powell, istihdamdaki kuvvetli artışlara karşın hedefin altında seyretmeye devam eden enflasyona yönelik bir soru üzerine, “İşsizlik piyasasındaki gevşeklik ile enflasyon arasındaki bağın fazla kuvvetli olmadığını görüyoruz ama bu bağ hala var.” değerlendirmesini yaptı.

“İŞ DÜNYASI LİDERLERİ TİCARET POLİTİKALARINDAN ENDİŞE DUYUYOR”

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı gümrük tarifelerinin FOMC toplantısında gündeme geldiğini aktaran Powell, “Birkaç Fed üyesi, memleket genelinde iş dünyası liderleriyle yaptıkları görüşmeleri anlattı ve bu grubun ticaret politikalarından kaygı duyduğunu anlatım etti.” diye konuştu.

Powell, vergi indirimleriyle başlayan mali genişlemenin kısa vadede büyümeyi destekleyeceğini ancak uzun vadeli etkilerini şimdiden öngörmenin olası olmadığını belirtti.

Varlık fiyatlarındaki yüksek değerlendirmelere karşın finansal risklerin nispeten hafif düzeyde seyrettiğini kaydeden Powell, ülkede bu sene yapılacak ara seçimlerin nakit politikasını etkilemesini beklemediğini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ