Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

FED Faizinin Serbest Bırakılmasıyla Dolar’da Gerileme Yaşandı!

  • 31 Ocak 2019
  • 1.548 kez görüntülendi.
FED Faizinin Serbest Bırakılmasıyla Dolar’da Gerileme Yaşandı!
Konu Altı

ABD Merkez Bankası FED, politika faizini %2.25 ila %2.50 arasında faiz tuttuğunu açıkladı. FED kararının öncesinde 5.26 TL civarında seyreden Dolar, bu kararın açıklanmasıyla birlikte direkt olarak güne 5.19 TL civarında başladı.

Dolar kuru dün sabah saatlerinde 5.30 TL civarında güne başladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yayınlanan enflasyon raporunun ardından ise düşüş göstermeye başladı. Kur akşam saatlerinde FED tarafından alınan faiz kararı, karar metni üzerinde gerçekleştirilen değişiklikler ve FED Başkanı Powell tarafından verilen mesajlarla birlikte 5.20 direncinde kalmış durumda.

FED, bilançonun normal bir hale gelmesi noktasında düzenlemeler yapmak için kolları sıvadığını ve seviye seviye ek faiz artışı referansını ortadan kaldıracağını, bu hususta sabırla hareket edeceğini açıkladı.

Kendilerinin para politikasında sergiledikleri duruşun şuan gayet uygun olduğu düşüncelerinin var olduğunu belirten Powell, Ülke ekonomisine en iyi şekilde destek verme yönteminin ise faiz konusunda sabırla hareket etmekten geçtiğini anlattı.

Doların Güçlü Duruşu Kırıldı

Komite, ekonomik ve finansal gelişmeleri göz önüne alarak bilançonun normal bir şekilde seyretmesini tamamen sağlama amacıyla tüm detaylarda ayarlama yapmak için hazır ifadesinin yer aldığı karar metninde önceden yer alan risk dengesi ifadesi kaldırıldı.

FED kararının ardından ABD borsaları çok hareketli bir şekilde ilerlerken, ABD Başkanı Donald Trump, Dow Jones’ta meydana gelen yükselişi yayınladığı Tweetle birlikte kutladı ve tebrik etti.

Dolar Endeksi (DXY) Fed kararının ardından 96 seviyelerinden 95.21 seviyelerine düşüş göstermeyi başardı. Dolardaki güçlü duruş bu sayede ufakta olsa kırılmış oldu. Euro / Dolar ise uzun sürenin ardından 1.15’in üzerinde seyretmeye başladı. Bu sayede dünya üzerindeki tüm para birimleri Dolar’a karşı değerlendi.

5.19 Seviyesine Düştü

Dolar Kuru 31 Ocak 2019 sabahı 5.21 TL seviyesinden el değişimine gitmeye başladı. Alım iştahıyla birlikte yine bu seviyenin üzerine çıkış gösteren ve 5.23 TL seviyesine ulaşım gösteren Dolar kuru, saatler öğlen 11’i gösterdiğinde ise 5.1990 TL’ye kadar gerilemeyi başardı. Euro ise yine 6 TL’nin altına indi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ