Aktarılan son dakika bilgilerine göre, ABD Merkez Bankası (Fed) dün 75 baz puan faiz artırdı. Yaşanan gelişmelere göre, altın, borsalar ve kripto paralar yükseldi. İşte detaylar…

Sözcü’de yer alan habere göre, ABD Merkez Bankası (Fed) dünkü para politikası toplantısında 75 baz puan faiz artırdı. Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ‘bir noktada faiz artırımlarını yavaşlatmak uygun olacak’ sözünden sonra petrol, altın, borsalar ve Bitcoin adeta ralli yaptı.

Fed kararı piyasaları salladı! Altın, dolar, Euro, borsa ve Bitcoin

Aktarılan son dakika bilgilerine göre, Fed dün yaptığı açıklamada yakın zamanda çıkan ekonomik verilerin ekonomik büyümenin yavaşladığına değindiği şeklinde uyarıda bulundu. Fed, politika faizini 75 puan artırdı ve faizler yüzde 1,50-1,75 seviyesinden yüzde 2,25-2,50 seviyelerine yükseldi. Piyasaların beklentisi de 75 baz puanlık artış şeklindeydi.

Fed Başkanı Powell dün gerçekleştirilen basın toplantısında enflasyonu kontrol altına alma hedefinde kararlı olduğunu bildirirken, bir sonraki faiz artırımının boyutuna dair beklentilerini de açıklayarak, ‘bir noktada faiz artırımlarını yavaşlatmanın uygun olacağını’ dile getirdi.

Fed Başkanı Powell’ın bu cümlesiyle dolardaki gerileme altın, Bitcoin gibi varlıkların da toparlanmasına sebep oldu. Yatırımcıların gözdeleri arasında yer alan dolar kuru başlıca para birimleri karşısında değer kaybederken altın, petrol, borsa ve kripto paralar da yükseliş gösterdi.

Fed kararı piyasaları salladı! Altın, dolar, Euro, borsa ve Bitcoin

ALTIN, DOLAR, EURO, BORSA VE BİTCOİN’DE SON DURUM!

DOLAR

Fed Başkanı Powell’ın agresif politikanın süreceği şeklindeki endişeleri yatıştırmasıyla dolar, euro ve yen karşısında üç haftanın en dip seviyesine gerilemiş oldu.

BORSA

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, risk iştahının artmasıyla Nasdaq 100 endeksi dün yüzde 4,2 primlendi. ABD borsalarının önde gelen hisselerini listeleyen S-P 500 endeksi de günü yüzde 2,6 kazançla tamamladı.

PETROL

Yine aktarılan son dakika bilgilerine göre, son zamanlarda sık sık gündeme gelen petrol de Powell’ın açıklamalarının talep endişelerini kısmen gidermesiyle değerlendi.


Fed kararı piyasaları salladı! Altın, dolar, Euro, borsa ve Bitcoin

ALTIN

Yatırımcıların gözde yatırım araçları arasında yer alan altın, Fed Başkanı Powell’ın dün beklenenden daha az agresif bir tutum takınmasıyla düşen dolar ve tahvil getirilerinden destek buldu ve kazanımlarını artırdı.

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, dün Fed kararı öncesi 1720 dolar seviyelerinde olan ons altın Powell’ın açıklamalarından sonra yüzde 0,25 arttı ve 1740 dolar seviyelerine çıktı. Aktarılan resmi rakamlara göre, gram altın da 1000 lira seviyelerinde hareket etti.

EURO

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, Fed kararından önce 1,01 seviyelerinde olan Euro/Dolar paritesi ise Fed Başkanı Powell’ın açıklaması sonrası 1,02’ye çıktı. Euro TL karşısında da değerini artırdı ve 18,36 seviyesine çıktı.

BITCOIN

Merakla beklenen açıklama öncesi 21 bin 600 dolar olan kripto paraların şahı Bitcoin, adeta ralli yaptı. Yatırımcıların gözdeleri arasında yer alan Bitcoin yüzde 9,3 primle 22 bin 300 seviyesine çıktı. Bir diğer kripto para birimi Ethereum da yüzde 13 primle 1648 seviyesine yükseldi.