Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Fransa Bilimsel Araştırmalar Akademisi, Kültepe’yi belgesel yapıyor

  • 20 Eylül 2018
  • 379 kez görüntülendi.
Fransa Bilimsel Araştırmalar Akademisi, Kültepe’yi belgesel yapıyor
Konu Altı

Kayseri’de, geçmişi 6 bin sene önceye dayanan, Asur döneminde Anadolu’nun en mühim ticaret kolonisinin kurulduğu Kültepe’de, Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği kazı çalışmalarıyla ilgili Fransa Bilimsel Araştırmalar Akademisi (CNRS) belgesel çekimine başladı.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

  • YouTube’tan LGBTQ belgeseli geliyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 70 yıldan bu yana kazı çalışmaları yapılan, Hitit ve Asur dönemine ait mühim eserlerin çıkarıldığı, Kaniş-Karum Höyüğü’nün bulunduğu Kültepe’de, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ile heyette yer saha Japonya’dan Prof. Dr. Ryoichi Kontasi ile Hamburg Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dünya Asuriyologlar Derneği Reis Fransız Prof. Dr. Cecile Mıchel ile görüştü. Bu sırada Fransa Bilimsel Araştırmalar Akademisi personeli de kazı alanında belgesel çekimi yaptı. Garp Avrupa’da yayınlanacak belgesel çekimi sırasında, ilim insanlarının yanı dizi Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile de röportaj gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, Kültepe’deki kazıların dünya tarihine ziya tuttuğunu anlatım ederek, çalışmalar sırasında çıkarılan eserlerin Kayseri’nin tanıtımına da katkı sağladığını belirtti. Reis Çelik, Prof. Dr. Cecile Mıchel’in sorusu üzerine, kazı çalışmalarında çıkarılan eserlerin fazla daha iyi sergilenmesi için tarihi Kayseri Kalesi içinde fazla çağdaş bir arkeoloji müzesi yaptıklarını da dile getirdi. 

Dünya Asuriyologlar Derneği Başkanı Prof. Dr. Cecile Mıchel de filolog olduğunu ve Kültepe’de çıkarılan tabletleri okuduğunu belirterek, Kültepe’nin dünya tarihi açısından önemini vurguladı. Prof. Dr. Mıchel, Kültepe’nin Ön Asya’da çivi yazılı tabletlerin çıkarıldığı en mühim merkez olduğunu ve bu tabletlerden o zamanki toplumun sosyal yapısını, isimlerini ve bütün bilgileri çıkarabildiklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kültepe’deki incelemeleri sırasında, çıkarılan tabletlerin okunmasını takip etti ve kazı bölgesindeki laboratuvarda yer saha eserlerle ilgili bilgi aldı. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ