Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Fransa’da binlerce kişi ‘Engin’ için yürüdü

  • 18 Haziran 2018
  • 409 kez görüntülendi.
Fransa’da binlerce kişi ‘Engin’ için yürüdü
Konu Altı

Yerel La Provence gazetesinde yer saha haberde, 25 Mayıs gecesi bir  spor derneğine ait kafeteryada otururken kurşunların hedefi olan 28 yaşındaki  otobüs sürücüsü Engin Güneş için şehrin şimal bölgesinde yürüyüş düzenlendiği  belirtildi.

Haberde, Güneş’in ailesi ve arkadaşları tarafından, şehirde çeteler  arasındaki silahlı hesaplaşma ve yetkililerin buna sessiz kalmasını protesto  etmek için düzenlenen yürüyüşe yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı anlatım edildi. Plan d’Aou Mahallesi’nde toplanan göstericiler, üzerinde Engin  Güneş’in fotoğrafı ve “bir daha asla” yazan ak tişörtlerle spor kompleksine  yürüdü. Burada yapılan konuşmalarda Marsilya’nın bir bölümünde şiddet ve  uyuşturucu çeteleri nedeniyle devletin otoritesini kaybettiğine işaret edildi.

Yürüyüşe katılan fazla sayıda kişi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve  Marsilya Belediye Başkanı Jean-Claude Gaudin’i hedef alarak çeteler arasında  çıkan çatışmada hayatını kaybeden Engin’e ve ailesine kayıtsız kalındığını  belirtti.

Yürüyüşe katılan Bölge Senatörü Samia Ghali, Cumhurbaşkanı Macron’a  name yazarak Güneş ailesini Elysee Sarayı’nda kabul etmesini talep etti.  Marsilya’nın bazı bölgelerinde şiddet ve otorite yetersizliğinin alelade hale  geldiğine işaret eden Ghali, “Marsilya’daki bu şiddet olaylarında hayatını  kaybedenlerin ‘gerçek kurbanlar’ olarak kabul edilmesi gerektiğini” kaydetti.

Uzun yıllar evvel Fransa’ya göç eden Bayburtlu bir ailenin en ufak ve  tek erkek çocuğu olan Engin Güneş’in 5 ablasının, İçişleri Bakanı ve  Cumhurbaşkanı ile görüşmek için istikbal günlerde Paris’e gidecekleri ve Elysee  Sarayı önünde eş bir gösteri yapacakları öğrenildi.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ