Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Fransa’da yeni grev dalgası

  • 03 Nisan 2018
  • 395 kez görüntülendi.
Fransa’da yeni grev dalgası
Konu Altı

Fransa Milli Demiryolu İdaresi çalışanları üç ay sürecek greve başlıyor. Fransa’da 3 Nisan Salı günü makinistlerin yanı dizi Air France personeli, temizlik işçileri ve enerji sektörü çalışanları da iş bırakacak.

Fransa Milli Demiryolu İdaresi (SNCF), Fransız hükümetinin planladığı demiryolları reformunu protesto için bugün TSİ 20.00’den itibaren makinistlerin yüzde 77’sinin iş bırakacağını açıkladı.

Kurum iş bırakma eylemi nedeniyle kısa ve uzun ara şimendifer seferlerinde, aka bölümü 3 Nisan Salı günü olmak üzere, fazla sayıda iptal meydana geleceği uyarısını yaptı. Hızlı şimendifer TGV’nin de uzun ara seferlerinin sadece yüzde 12’sini gerçekleştirmesi bekleniyor.

İptaller TGV’nin Almanya’ya olan seferlerini de etkileyecek. Paris ile Frankfurt ve Stuttgart arasındaki seferlerin yaklaşık üçte ikisinin iptal edileceği tahmin ediliyor. Paris ile Şimal Ren Vestfalya Eyaleti arasında seferi bulunan Thalys hızlı treninin ise iptallerden etkilenmeyeceği belirtiliyor.

“Demiryolu Mücadelesi” adı verilen grev dalgası kapsamında kuruluş çalışanları Haziran sonuna kadar beş iş gününün ikisinde iş bırakma eylemi yapmayı planlanıyor. SNCF çalışanları grev dalgasıyla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Fransız demiryollarını özelleştirmenin önünü açacak kanun tasarısına tepki gösteriyor. Macron, yasayla demiryolu çalışanlarının sahip olduğu devlet memurluğuna eş hususi statüsünü de değiştirmek istiyor.

ULAŞTIRMA BAKANI: ANLAM VERMEK GÜÇ

Fransa Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne, demiryolları reformu konusunda görüşmeler henüz devam ederken ve hükümet bu konuda diyalog arayışındayken sendikaların uzun süreli bir grev planı içerisinde bulunmasına mana vermenin zor olduğunu savundu.

Borne, Le Parisien gazetesine verdiği demeçte “Fransızlar hiçbir haklı sebebi olmaksızın üç ay boyunca böyle bir karmaşa yaşamak istemiyor” diye konuştu.

ÜLKE ÇAPINDA GREV DALGASI

Fransa’da 3 Nisan Salı günü ayrıca temizlik işçileri, enerji sektörü çalışanları ve Fransız havayolu şirketi Air France çalışanları da greve gidiyor.

Air France personeli bu hafta salı ve pazar günü ile 10 ve 11 Nisan tarihlerinde de iş bırakma eylemine gidecek. Air France personeli 30 Mart Cuma günü de iş bırakmış ve firmanın verdiği bilgilere göre o gün yapılması planlanan her dört uçuştan biri iptal edilmişti.

Sendikalar grev dalgasıyla devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde baskıyı artırmayı hedefliyor. Görüşmelerde sendikaların yüzde altılık eder artışı talebine karşılık havayolu şirketi Air France yüzde birlik bir artış önermişti.

Şirket pazar günü yaptığı açıklamayla grev çağrısını üzüntüyle karşıladıklarını, çünkü firmanın sendikaları kısa bir süre evvel yeniden görüşmeye çağırdığını bildirdi. Şirket, Air France’ın zaten iyi olmayan ekonomik durumunu daha da kötüleştirmemek için diyaloğun devam ettirilmesi çağrısını yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ