Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Fransız petrol devi Total İran’dan çekildi

  • 21 Ağustos 2018
  • 328 kez görüntülendi.
Fransız petrol devi Total İran’dan çekildi
Konu Altı

Fransa’nın petrol devi Total, ABD’nin İran’a uyguladığı ceza kararı üzerine yüzde 50,1 hissesi bulunduğu İran’dan art çekildiği öğrenildi.

ABD’nin 6 Ağustos’ta İran’a uygulamaya başladığı ambargonun ardından bugün izah yapan İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh’in, petrol kaynağının yüzde 50,1’ine sahip Fransız petrol devinin art çekildiği ve payın diğer bir şirkete satılacağı öğrenildi.

Tahran yönetimi ve Avrupa Birliği ile imzaladığı İran’ın nükleer bomba edinmesini engelleyen 2015 nükleer anlaşmasını tek taraflı olarak art çeken ABD’nin 6 Ağustos’ta da ceza yaptırımlarına başladığı duyuruldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bütün petrol şirketlerine 90 ila 180 gün arasında art çekilmek için vakit verdiği ve Kasım ayında yeni bir ceza yaptırımı daha uygulayacağı bildirildi.

Nükleer anlaşmanın taraflarından biri olan Avrupa Birliği ülkeleri anlaşmayı sürdürmeye kararlıyken ABD’nin yaptırımlarından korkan Fransız Total grubu ve Alman Daimler grubu gibi Avrupa’nın dev şirketleri ABD korkusuyla İran’dan art çekilme kararı aldıklarını duyurdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ