Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Gayriresmi AB Zirvesi’nde gündem “mülteciler”

  • 20 Eylül 2018
  • 557 kez görüntülendi.
Gayriresmi AB Zirvesi’nde gündem “mülteciler”
Konu Altı

Avusturya’nın Salzburg kentinde Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Brexit ve düzensiz göçmenler gündemiyle toplandı. Juncker, “Bu yılın sonuna kadar AB hariç sınırlarının korunması konusunda uzlaşı sağlanacağını düşünüyorum” dedi.

Gayriresmi AB Zirvesi öncesinde basına konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bugünkü görüşmede Komisyonun önerilerini sunacağını belirterek, “Dün akşam kayda paha bir gelişme sağlanmadı. Bu yılın sonuna kadar AB hariç sınırlarının korunması konusunda uzlaşı sağlanacağını düşünüyorum” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da İngiltere Başbakanı Theresa May’in açıklamalarını dün akşam dinlediklerini anlatım ederek, Brexit ile ilgili kaygılara 27 ülkenin uyumlu ve her tarafın yararına olacak, ortak bir çözüm bulması gerektiğini savundu.

Macron, İrlanda ile ilgili kararın da kasım ayına kadar verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

AB’deki farklı görüşler hakkında bir soruyu yanıtlayan Macron, “AB hakkında zor kararlar alınması gerektiğinde her vakit farklı görüşler olmuştur. Ama kısa ve uzun dönemde AB’nin çıkarlarını korumamız gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ise göç konusunun AB içinde yapılacak göçmen paylaşımıyla çözülemeyeceği düşüncesinde olduğunu, ancak bazen aza ülkelerin bu görüşü savunması nedeniyle AB içi göçmen paylaşımının programda yer almaya devam edeceğini söyledi.

Kurz, düzensiz göç sorunun AB hariç sınırlarının korunması ve üçüncü ülkelerle yapılacak işbirliği ile çözüleceğini ileri sürdü.

Mısır’ın göçmen konusuna ilişkin AB ile görüşmeye amade olduğunu anlatım eden Kurz, bunun “değerlendirilmesi gereken, mühim bir gelişme” olduğunu vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ