Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Geleceğin cerrahları sanal ameliyat ile tecrübe kazanıyor

  • 04 Nisan 2018
  • 372 kez görüntülendi.
Geleceğin cerrahları sanal ameliyat ile tecrübe kazanıyor
Konu Altı

Hacettepe Üniversitesinde uygulanmaya başlanan 3D teknolojisi ile hazırlanan hususi bir yazılım sayesinde geleceğin cerrahları sanal ameliyatlar yapabiliyor.

Türkiye’de ilk kez Hacettepe Üniversitesinde 3D teknolojisi kullanılarak geliştirilen hususi bir yazılım sayesinde geleceğin cerrahları sanal ameliyatlar yaparak eğitim görürken, riskli ameliyatlar öncesinde de cerrahlar bu aygıt üzerinde uygulama yapma olanağı buluyor.

Bilgisayara bağlı hususi aparat sayesinde hekimler sanal olarak neşter, lazer ya da laparoskopik alet kullanabiliyor, makasla damar kesebiliyor ya da gerçek ameliyatta olduğu gibi eliyle organ çıkarabiliyor.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Huri, her geçen gün cerrahide yeni tekniklerin uygulanmaya başlandığını, bilhassa riskli operasyonlarda ameliyat başarısını artırmak için muhtelif çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Cerrahi alanında, ERASMUS Plus Yükseköğretim Programı kapsamında, yenilik ve iyi uygulama değişimi için stratejik ortaklık alanında eğitim projesinin hayata geçirildiğini bildiren Huri, koordinatörlüğünü üstlendiği proje kapsamında, ilk kez Türkiye’de Çekya, İtalya, Cenup Kore ve Yunanistan’dan gelen hekimlerle eğitim verildiğini anlattı.
Huri, eğitimde, organların 3 boyutlu modellenerek 3 boyutlu yazıcıyla elde edildiğini, böylece hekimlerin ve tıp öğrencilerinin modeller üzerinde ameliyat yapabildiğini belirtti.

“İLK ÖRNEK UYGULAMA TÜRKİYE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Projenin ikinci ayağını ise “sanal ameliyatlar”ın oluşturduğunu aktaran Huri, hastaların organlarının gerçek radyolojik görüntüleri kullanılarak, sanal ortamda ameliyat eğitim modüllerinin hazırlandığını bildirdi.

Doç. Dr. Huri, bu yöntemin ilk aşamasının üroloji alanındaki ameliyatlar üzerinde geliştirildiğini dile getirerek, “Bu kapsamda, gerçek radyolojik hasta görüntüleri kullanılarak, mesane içinde herhangi bir tümörü ya da sorunu tanıtma amacıyla sanal mesane endoskopi modeli yapıldı. İkincisi böbrek taşı cerrahisinde endoskopik olarak idrar kanalından girilerek böbrek içindeki taşı lazerle kırma cerrahisi ve üçüncüsü de böbrek çıkarma ameliyatlarıdır” bilgisini verdi.

“SANAL AMELİYAT DÖNEMİ BAŞLADI”

Üç farklı ürolojik cerrahi eğitimlerinde ilk kez sanal ameliyat döneminin başladığını ve bunun ilk örneğinin de Türkiye’de gerçekleştirildiğini anlatım eden Huri, şunları kaydetti:
“Proje kapsamında, asistan ve uzman eğitimleri için herhangi bir aygıt ya da alet kullanmaksızın, Cenup Koreli mühendislerce geliştirilen hususi bir yazılımı kullanarak bilgisayar üzerinde, Türkiye’de hazırlanmış ameliyat modelleriyle sanal ortamda operasyonların yapılabilmesine imkan sağlandı. Cerrahi eğitiminde sanal ameliyat dönemi başladı ve bunun ilk örneği de Türkiye’de gerçekleştirilen uluslararası katılımlı eğitimde gerçekleştirildi.”

“AMELİYAT ÖNCESİ SANAL OPERASYON YAPILMASI AMAÇLANIYOR”

Doç. Dr. Huri, sanal cerrahi yapılabilmesi için vatan dışından getirilen hususi bir aparat kullanıldığını anlatım ederek, “Özel bir teknoloji sayesinde, bilgisayara hususi yazılımla yüklenmiş hastanın birebir organıyla uyumlu model üzerinde operatör ellerini kullanabiliyor. Laf konusu aparat bilgisayar üzerinde kişinin elini kullanabilmesini sağlıyor. Bu aparat sayesinde, operatör bilgisayar ekranında bir laparoskopik aleti neşteri, makası, organı tutuyormuş gibi göstererek, operasyonu gerçekleştirmesine imkan veriyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Emre Huri

Sanal ameliyatların mühim avantajlar sağladığını dile getiren Huri, bunun adeta bir oyun modülü gibi yazılımın yüklü olduğu bilgisayar ve hususi aparatla kullanılabileceğini kaydetti.

“CERRAHLAR KENDİLERİNİ BU ŞEKİLDE GELİŞTİREBİLİR”

Huri, sanal ameliyat sayesinde geleceğin cerrahlarının kendilerini bu şekilde geliştirebileceğini, tecrübelerini artırabileceğini vurgulayarak, mesleğe başlayan cerrahların ise riskli operasyonlar öncesinde gerçek model üzerinde sanal ameliyatlar yaparak mümkün riskleri azaltabileceğini anlattı.

Bunun hekimin el becerisinin geliştirilmesi ve anatomi bilgisinin artırılması gibi faydalar sağlayacağını bildiren Huri, “Özellikle burada amaçlanan şey, hekimin gerçek ameliyatı yapmadan evvel bu şekilde sanal olarak operasyonu gerçekleştirmesi ve daha sonra gerçek ameliyata girmesidir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ