Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Gözlüklü insanlar daha zeki olabilir! (Bilimsel araştırma)

  • 12 Haziran 2018
  • 418 kez görüntülendi.
Gözlüklü insanlar daha zeki olabilir! (Bilimsel araştırma)
Konu Altı

İskoçya’da araştırmalar yapan ilim insanları, gözlük kullanımıyla yüksek zeka arasında bir münasebet olabileceğini ortaya çıkardı.

Edingburgh Üniversitesi‘nde vazife yapan ilim insanları, toplumda yaygın olan “Gözlüklü insanlar daha zeki olur” kanısının bilimsel açıdan ne kadar doğru olduğunu tespit etmek için bir araştırma yaptı.

Araştırma için, veri bankalarından yaşları 16 ile 102 arasında değişen 300 binden fazla insanın zihinsel ve kavramsal verileri kullanılarak analizler yapıldı.

Araştırma sonucunda umumi işlevsel biliş, reaksiyon zamanı, görme sorunları, hipertansiyon ve uzun hayat gibi sıhhat değişkenlerinin birbirleriyle örtüştüğü görüldü. 

Özellikle daha yüksek zeka seviyesine sahip katılımcıların genleri incelendiğinde yüzde 30’unun gözlük kullanmak zorunda olduğu ortaya çıktı. 

Yüksek zeka seviyesi, görme bozukluklarını da beraberinde getirebildiği gibi bazı sıhhat avantajlarına da sebep olabiliyor. Araştırmacılar, gözlük takan insanların akciğer kanseri, depresyon, yürek spazmı gibi sağlık sorunlarına daha az yatkın olduğunu da gözlemledi. 

Uzmanlar, Edinburgh Üniversitesi’ndeki araştırmanın sonuçlarında elde edilen bağlantıların kati bir netice bildirmediğine, zekayı oluşturan şeyin öznel olduğuna ve ölçülmesinin imkansız olmasa da fazla zor olduğuna dikkat çekiyor. Tekrar zekanın DNA ile eşleştirilmesinin, “ırk bilimi” gibi tehlikeli bir kavramın ortaya çıkmasına sebep olabileceği de belirtiliyor.

VIDEO: GÖRME ENGELLİLER İÇİN KONUŞAN GÖZLÜK

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ