Ekonomi

Gümüş yatırımcılarına kötü haber! Duyan kahroldu!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen dolar endeksinin son 20 yılın zirvesine çıkması gümüş yatırımcısını üzdü. Açıklanan resmi rakamlara göre son bir ayda yüzde 13.6 gerileyen fiyatların 1 senelik kaybı yüzde 26.56 şeklinde açıklandı.

Gündemden düşmeyen ons gümüş küresel piyasalarda yaşanan çok güçlü satış dalgasıyla adeta büyük bir baskı altına girdi. Açıklanan resmi detaylara göre, ABD dolar endeksinin çok güçlenmesi ve piyasalarda resesyon başlayacağına dair korkular gümüş fiyatlarını da etkiledi.

pexels vova krasilnikov 2740658 1

SON 1 AYDA YÜZDE 13.6’LIK DÜŞÜŞ

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, ABD dolar endeksinin son yirmi senenin zirvesine yükselmesi gümüş yatırımcılarını üzdü. Açıklanan resmi detaylara göre, bu hafta önce psikolojik 20 dolar barajını aşağı yönlü kıran ons gümüş, satışların hızlanmasıyla bir anda kendini 19 doların da altına indi.

Merakla beklenen rakamlara göre, şu esnalarda 19 doların biraz üzerinde hareket eden gümüş son 2 senenin de en düşük seviyelerini gördü. Yine açıklanan resmi rakamlara göre, son bir ayda yüzde 13.6 oranında düşüş gösteren gümüş fiyatlarının yıllık kaybı da yüzde 26.56 şeklinde oldu.

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen gümüş piyasaları ekonomik görünümdeki bozulmaya karşı da oldukça hassas. Yatırımcıların son durumlarını merak ettiği gümüş, endüstriyel kullanımının yoğun olması sebebiyle bir resesyon tehdidi ortaya çıktığında negatif etkilenen ilk yatırım varlıkları arasında yer alıyor.

Yine aktarılan detaylara göre, ABD dolar endeksinin güç kazanması doları güvenli liman halinde getirirken, normal koşullarda ekonomik daralmaların yaşandığı bir dönemde değerli metallerin değer kazanması beklentisine karşın ons gümüşün performansı da oldukça zayıfladı. Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Ons gümüşün düşüş trendini değiştirebilmesi için dirençli ve kalıcı yukarı yönlü hareketlere ihtiyacı var.

pexels gift habeshaw 3339117 2 1

UZMANLAR NE DİYOR?

Dalgalı seyrin devam ettiği piyasalarda yaşanan enflasyon korkusu merkez bankalarını bir resesyonu tetikleme pahasına faiz oranlarını daha da artırma durumunda bırakırsa ABD dolar endeksinin daha da güçlenmesi bekleniyor. Söz konusu bu durumda da gümüşte destek bölgeleri olarak 19 doların altında ilk olarak 18.60 dolar seviyesi izlenecek ve daha sonra buranın aşağı yönlü kırılması, FXStreetcom’un yaptığı analize göre yapılan analize fiyatları 17 doların da altına çekebilir ve 2020 yılının Haziran ayının en düşük seviyesi olan 16.95 dolar da radara girebilir. Yine açıklanan resmi rakamlara göre, fiyat görünümünün düzelmesi için 22 doların yeniden aşılması gerekli ancak uzmanlara göre söz konusu bu durumun pek de yakın tarihte olması beklenmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu