Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Güney Kore’den Kuzey’e üst düzey toplantı önerisi

  • 21 Mart 2018
  • 351 kez görüntülendi.
Güney Kore’den Kuzey’e üst düzey toplantı önerisi
Konu Altı

Güney Kore, iki Kore arasındaki doruk öncesinde istikbal hafta görüşme yapılmasını önerdi.İlişkili Haberler

  • Almanya: Şimal Kore’nin füzeleri Avrupa’ya ulaşabilir
  • Beyaz Saray Trump’ın Şimal Kore koşulunu açıkladı
  • Son dakika haberi: Trump, Şimal Kore Lideri Kim Jong-un’un davetini kabul etti

Güney Kore, Şimal ile 29 Mart’ta yüksek düzeyli görüşme yapılması önerisinde bulundu.

Yonhap’ta yer saha haberde, Cenup Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında nisan ayında yapılması planlanan doruk öncesinde Cenup Kore’nin Şimal ile 29 Mart’ta yüksek düzeyli bir görüşme yapılmasını önerdiği bildirildi.

Kuzey Kore’nin resmi yayın organlarından Kore Merkez Haber Ajansında (KCNA) yayımlanan haberde de Şimal Kore’nin yarımadada gerilimin azaltılmasına yönelik eylemlerinin, kendine olan güveninin ve milli gücünün kanıtı olduğu belirtildi.

Haberde, ülkenin ileriye dönük tedbir ve sulh yanlısı önerilerinin Şimal ve Cenup arasında uzlaşma yolunda mühim olduğu anlatım edildi.

Kuzey ve Cenup Kore arasındaki müspet atmosfer, Şimal Kore lideri Kim’in, yeni sene konuşmasında, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’na heyet gönderilebileceğini ve bu konuda Seul ile görüşmelere aleni olduklarını açıklamasıyla başlamıştı.

Kış Olimpiyatlarına katılan Şimal Koreli sporcuların ve dostluk heyetinin katkı yaptığı sulh ortamı, Cenup Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in hususi temsilcilerden oluşan bir heyetin Şimal Kore’nin başkenti Pyongyang’ı ziyaret etmesi ve burada Şimal Kore lideri Kim Jong-un ile yaptıkları görüşmenin ardından yeni bir aşamaya girmişti.

Güney Kore’den yapılan açıklamada, Seul ve Pyongyang yönetimlerinin nisan sonunda liderler zirvesi düzenleme konusunda mutabakata vardığı bildirilmişti. Ayrıca Şimal Kore’nin Cenup Kore’ye karşı nükleer silah kullanmamayı ve ABD ile anlaşılırsa nükleer ve roket denemelerini durdurmayı taahhüt ettiği belirtilmiş, Seul ve Pyongyang yönetimlerinin askeri gerilimi düşürmek için de hususi hat kurulmasına karar verdiği anlatım edilmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ