Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Haberler: İstifa edene 10 ay maaş

  • 17 Haziran 2018
  • 436 kez görüntülendi.
Haberler: İstifa edene 10 ay maaş
Konu Altı

Haklı bir nedeni yokken işten ayrılan çalışan, istifa etmiş sayılır. İstifa halinde amele bazı haklarını yitirdiği gibi işverene tazminat ödemek zorunda dahi kalabiliyor. Peki işçinin 10 aya kadar geçimini sağlamasına muavin olan işsizlik maaşı istifa durumunda alınabilir mi? En çok merak edilen konulardan biri bu.

ŞARTLARI SAĞLAMALI

Düzenleme net. İstifa edene işsizlik maaşı bağlanmıyor. Ancak bunun istisnası ‘haklı fesih’ durumudur. Maaşın ödenmemesi veya zamanında ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, mobbing (psikolojik baskı), iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sıhhat gerekçeleri, işçinin onayı olmadan çok mesai yaptırmak, SGK’ya düşük ücretten bildirim, haklı fesih kapsamına giriyor.

NOTER ARACILIĞIYLA

Patronun hakaretlerine maruz kalınırsa, işveren işçiye, aile üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, patron işçinin hak ettiği yıllık ücreti kullandırmazsa, çalıştığı işyerinden haklı bir nedenle sözleşmeyi feshedebilir. Ancak feshin bildiriminin noter aracılığıyla yapılmasına dikkat edilmeli.

SON 3 AYDA 120 GÜN PRİM

İşsizlik maaşı alabilmek için son 3 sene içinde farklı işyerlerinde de olsa en az 600 gün prim ödemek gerekiyor. Tekrar işten ayrılmadan önceki 120 günde de eksiksiz prim ödenme şartı aranıyor. Maaşın ödeneceği süre prime göre değişiyor. Son 3 yılda 600 gün primi olan çalışan 6 ay, 900 gün primi olan 8 ay ve 1080 gün primi olanlar 10 ay işsizlik maaşı alır.

812 İLE 1623 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

İşsizlik maaşı da çalışırken alınan maaşa göre değişiyor. Yüksek maaş saha çalışanların işsizlik ücreti de yükseliyor. Ama bunun bir sınırı var. Bu hudut brüt asgari ücretin yüzde 80’i kadar. Yani bugün itibarıyla 1623 lira. En düşük asgari ücret de brüt asgari ücretin yüzde 40’ı olan 812 lira olarak uygulanıyor. Bu paradan sadece Damga Vergisi kesilebilir.

EMEKLİLİĞİ GELEN ALAMAZ

Emeklilik, 15 sene 3600 gün şartı veya 25 sene 4500 gün şartıyla işten ayrılanlar işsizlik maaşı alamaz. Askere gitmek için işten ayrılanlar da askere gidene kadarki sürede işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşının kalan kısmı ise askerden döndükten sonra alınabiliyor. İşsizlik maaşı için 30 gün içinde İşkur’a başvurmak gerekiyor. Geç müracaat yapılması durumunda alınacak maaşın süresinden düşülüyor.

ÇOCUK VE EŞ İÇİN SAĞLIK

İşsizlik maaşı alanların Umumi Sıhhat Sigortası (GSS) primleri İşkur tarafından ödeniyor. Kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları ve eşleri de devlet destekli sıhhat hizmetinden yararlanıyor. Ancak bu süreler emeklilik hesabından sayılmıyor. İşsizlik maaşı alırken iş bulanlar derhal bunu İşkur’a bildirmek zorunda. Bildirmeyen tespit durumunda maaşı faiziyle art öder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ