Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Hapisteki Lula da Silva’ya mahkemeden adaylık engeli

  • 02 Eylül 2018
  • 306 kez görüntülendi.
Hapisteki Lula da Silva’ya mahkemeden adaylık engeli
Konu Altı

Brezilya’da cezaevinde bulunan ve ekim ayındaki devlet başkanı seçimi için namzet gösterilen eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, seçime katılmaktan men edildi.

Yüksek Seçim Mahkemesi, Amale Partisi’nin devlet başkanı adayı gösterilen Lula da Silva’nın ekimdeki devlet başkanı seçiminde namzet olamayacağına hükmetti.

Mahkemedeki 7 yargıçtan 6’sı, hakkındaki mahkumiyet kararı nedeniyle Lula da Silva’nın istikbal ayki seçimlerde namzet olarak yarışamayacağı yönünde oy kullandı.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Luis Roberto Barroso, kararın “gayet basit” olduğunu söyleyerek, yasanın, mahkumiyeti temyizde onanmış kişilerin adaylığını yasakladığına işaret etti.

Barroso, Amale Partisi’nin Silva yerine 10 gün içinde yeni bir namzet göstermesi gerektiğini belirterek, eski devlet başkanının bugünden itibaren basında namzet olarak görülmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

BBC’nin haberine göre, Silva’nın avukatları, mahkeme kararını temyize taşıyacaklarını dile getirdi.

İşçi Partisi’nden yapılan açıklamada da “Biz, halkla beraber Lula’yı sokaklarda savunacağız.” ifadesine yer verildi.

Sao Paulo’da geçen ayın başında düzenlenen ve Amale Partisi’nin yaklaşık 2 bin üyesinin katıldığı kongrede, Lula da Silva ekim ayındaki seçim için partinin adayı olarak açıklanmıştı.

Federal mahkeme, 10 Ağustos’ta Lula da Silva’nın devlet başkanlığı için yarışacak adayların televizyonda katılacağı bir münakaşa programında yer alma talebini kabul etmemişti.

İşçi Partisi, 16 Ağustos’ta devlet başkanı adayı olarak hapisteki Lula da Silva için Yüksek Seçim Mahkemesi’ne resmi başvuruda bulunmuştu.

Brezilya Federal Yüksek Mahkemesi tarafından, hakkında tepkisiz yolsuzluk ve siyah nakit aklama suçlarından verilen 12 sene 1 aylık hapis cezası kesinleşen Lula da Silva, nisan ayında federal polise teslim olmuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ