Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Hava kirliliğiyle diyabet arasında bağlantı tespit edildi

  • 02 Temmuz 2018
  • 311 kez görüntülendi.
Hava kirliliğiyle diyabet arasında bağlantı tespit edildi
Konu Altı

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi ile St. Louis Sıhhat Hizmetleri Sisteminin yaptığı araştırma, hava kirliliğini azaltarak dünya çapında diyabet hastalarının sayısını düşürme olasılığını doğurdu.

Araştırma çerçevesinde havada parçacıklı madde, mikroskobik toz parçacıkları, duman ve benzeri kirleticilerin ölçümleri ile vasat 8,5 yıl sıhhat durumları takip edilen 1,7 milyon emeklinin verileri karşılaştırmalı incelendi.

Washington Üniversitesinden öğretim üyesi Ziyad el Ali, ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) ve Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından güvenli varsayılan seviyelerde bile hava kirliliği ile diyabet arasında mühim bir bağlantı gözlemlediklerini söyledi.

Hava kirliliğinin, insülin üretimini azalttığı ve vücudun kandaki glikozu enerjiye dönüştürmesini engelleyerek inflamasyonu tetiklediği düşünülüyor.

Çalışma sırasında hava kirliliğinin 2016’da dünya çapında 3,2 milyon yeni diyabet vakasına, yani o yıl görülen bütün yeni diyabet vakalarının yüzde 14’üne neden olduğu da hesap edildi.

Dünyada 420 milyondan çok kişinin diyabet hastası olduğu anlatım ediliyor.

Araştırmanın ayrıntıları “Lancet Planetary Health” dergisinde yayımlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ