Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Her beş saniyede bir çocuk önlenebilir hastalıklar yüzünden ölüyor

  • 20 Eylül 2018
  • 471 kez görüntülendi.
Her beş saniyede bir çocuk önlenebilir hastalıklar yüzünden ölüyor
Konu Altı

BM, 2017 yılında yaklaşık 6,3 milyon çocuğun ya da her beş saniyede 15 ıslak altı bir çocuğun önlenebilir nedenler veya hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM), geçen sene 15 ıslak altı yaklaşık 6,3 milyon çocuğun birçoğunun önlenebilir nedenler ya da hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini duyurdu.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Sıhhat Örgütü, BM Nüfus Birimi ve Dünya Bankası‘nın ortak raporunda, 2017 yılında her beş saniyede 15 ıslak altı bir çocuğun önlenebilir hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

Raporda, yaklaşık 5,4 milyon çocuk ölümünün hayatlarının ilk beş yılında meydana geldiği aktarıldı.

Yeni doğan çocuk ölümlerinin, bütün ölümlerin neredeyse yarısını oluşturduğu vurgulanan raporda, acil tedbir alınmazsa beş ıslak altı 56 milyon çocuğun 2030’a kadar ilaç, pak içme suyu, elektrik ve aşıya erişim sıkıntısı nedeniyle ölüm riski olduğu anlatım edildi.

Geçen sene beş ıslak altı çocuk ölümlerinin yarısının sahra altı Afrika ve yüzde 30’unun Cenup Asya’da meydana geldiğine dikkat çekilen raporda, sahra altı Afrika’da her 13 çocuktan birinin 15 yaşından evvel öldüğü bilgisi de paylaşıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ