Ekonomi

Her dediği bir bir çıkan ünlü ekonomistten son dakika dolar kuru değerlendirmesi! Beklediğimden daha kötü…

Her dediği bir bir çıkan ünlü ekonomist Meriç Köyatası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun TL ticari kredi kullanımına getirdiği yeni koşullardan sonra oluşacak yeni ekonomik tabloyu ve dolar geleceğini masaya yatırdı.

Peki Meriç Köyatası dolarla ilgili hangi değerlendirmeleri yaptı? İşte merak edilen detaylar…

Yeniçağ gazetesinde yer alan habere göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) geçtiğimiz akşam piyasalar kapandıktan sonra açıkladığı karar, döviz kurlarında sert dalgalanmalara neden oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, TL ticari kredi kullanımına getirdiği yeni koşullardan Dolar/TL’de Cuma akşamı keskin bir düşüş yaşandı.

Her dediği bir bir çıkan Ekonomist Meriç Köyatası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kararını ve dolar kurunun geleceği ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

pexels cottonbro 3943748 1

Kişisel Youtube kanalında bazı değerlendirmeler yapan Ekonomist Meriç Köyatası şunları dile getirdi;

BEKLEDİĞİMDEN DAHA KÖTÜ…

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararı sonrası, hayali ithalat patlar, yurt dışına sermaye kaçar. Doların değeri mi düşer, yoksa dolar kendisi mi karaborsaya mı düşer? İki gün içinde belli olur.

Yaptığı açıklamada iyimser senaryonun 1994 -2001 gibi bir kriz, kötümser senaryonun ise 1980 öncesi yokluk ve karaborsa dönemi olduğunu söyleyen Ekonomist Meriç Köyatası, “Şirketler dolar mı satar yoksa ithalata mı yüklenir? Şirketlerin hayali ithalat ve yurt dışına para çıkarma yöntemi…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kararı benim beklediğim keriz silkeleme operasyonu değildi. Daha beteri geldi… Konvertibiliteye son. Türkiye sermaye kontrolü ile birlikte, Kuzey Kore, Afganistan, İran Modeline geçiyor…

Ciğeri açıkta bırakırsanız, kedi yer. Krediler için 60 puan negatif faiz uygularsanız, şirketler gider döviz alır. Bahane aramayın. Merkez Bankası’nda döviz bitti. Şirketlerin dövizlerine göz diktiniz. Sırada gerçek kişiler mi var?” dedi.

pexels pixabay 164527 1

TİCARİ KREDİDE DÖVİZ ŞARTI NEDİR?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararına göre, döviz varlıklarının Türk Lirası karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda vade boyunca döviz varlıklarını 15 milyon TL liranın üzerine çıkarmama şartı getirildi.

15 milyon Türk Lirası üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler de bu varlıkları aktiflerinin veya satış hasılatının yüzde 10’unu aşması halinde yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak. Söz konusu bu engeli aşmak için şirketin de döviz satması gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu