Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Herkes bu sorunun yanıtını merak ediyordu! Trump katılmayacak

  • 28 Ağustos 2018
  • 324 kez görüntülendi.
Herkes bu sorunun yanıtını merak ediyordu! Trump katılmayacak
Konu Altı

ABD Başkanı Trump, McCain’in ölümüyle ilgili ilk kez yazılı izah  yaparak meşhur senatörün hizmetlerini övdü.

Trump, açıklamasında, “Aramızdaki siyaset ve yaklaşım farklarına  rağmen Senatör John McCain’in ülkemize yaptığı hizmetlere saygı duyuyorum. Onun  anısına, defnedileceği güne kadar bayrakların yarıya indirilmesi talimatını  verdim.” ifadelerini kullandı.

TRUMP YERİNE PENCE TÖRENE KATILACAK

Trump, 31 Ağustos Cuma günü başşehir Washington’daki Kongre binasında  düzenlenecek cenaze törenine de ABD Reis Yardımcısı Mike Pence’in katılacağını  ve bir konuşma yapacağını duyurdu.

Trump, törene yönetimi temsilen Hususi Kalem Müdürü John Kelly, Savunma  Bakanı Jim Mattis ve Ak Saray Milli Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın  katılacağını belirtti.

Böylece Trump’ın cenaze törenine katılmayacağı kesinleşmiş oldu.

Trump ayrıca, McCain’in ailesinin isteği üzerine meşhur senatörün  cenazesinin çarşamba günü Arizona’da yapılacak törenin ardından askeri törenle  Washington’a getirileceğini anlatım etti.

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

Öte yandan, Trump’ın açıklamasının derhal ardından yazılı izah  yapan Ak Saray, bayrakların yarıya indirildiğini ve McCain’in cenazesinin  defnedileceği pazar gününe kadar bu şekilde kalacağını bildirdi.

Cumartesi günü McCain’in ölümünün derhal ardından bayrakları yarıya  indiren Ak Saray, pazartesi günü bayrakları yeniden normal düzenine döndürmüş,  Trump’ın memleket genelinde bayrakları yarıya indirme kararı almaması, kamuoyunda  tepki toplamıştı.

2 EYLÜL’DE DEFNEDİLECEK

ABD’de Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden, bir devre partisinin  başkan adayı olan McCain, cumartesi günü 81 yaşında beyin kanseri nedeniyle  hayatını kaybetmişti.

McCain’in cenazesinin, 2 Eylül’de Maryland eyaletindeki Deniz Savaş  Okulunda bulunan mezarlığa gömüleceği açıklanmıştı.

McCain’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, meşhur senatör için evvel  çarşamba günü memleketi Arizona’da, cuma günü de başşehir Washington’daki Kongre  binasında ayrı iki devlet töreni düzenleneceği bildirilmişti.

2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Demokrat namzet Barack  Obama’ya karşı Cumhuriyetçi Parti’yi temsilen reis adayı olarak yarışan McCain,  seçimleri kaybetmişti. Cumhuriyetçi Parti çevrelerinde her vakit ağırlığı olan  isimlerden McCain, 1967-1973 yıllarında Vietnam Savaşı’nda tutsak olarak  tutulmuştu.

1981 yılında ABD Kongresine ilk kez giren McCain, o tarihten bugüne  farklı kademelerde memleketi Arizona’yı temsil ediyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ