Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Hindistan’da linç girişimi faillerine ömür boyu hapis

  • 23 Mart 2018
  • 391 kez görüntülendi.
Hindistan’da linç girişimi faillerine ömür boyu hapis
Konu Altı

Hindistan’da bir mahkeme, geçen sene et ticareti yapmakla suçladıkları bir Müslüman’ı linç ettikleri gerekçesiyle 11 kişiyi hayat boyu hapse mahkum etti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, Jharkhand eyaletindeki bir mahkeme, Alimuddin Ansari’yi döverek öldüren 11 kişiye müebbet hapis cezası verdi.

Savcı Sushil Kumar Shukla, “Indian Express” gazetesine yaptığı açıklamada, cinayetle ilgili 12 kişinin tutuklandığını ancak mahkemenin, mahkumlardan birinin cezasını yaşı nedeniyle ertelediğini belirtti.

Shukla, mahkemenin, reşit olmamasına karşın bir yetişkin olarak yargılanmasını istek ettiğinden bu sanık için henüz karar vermediğini söyledi.

Ansari’yi linç eden kalabalık, etlerin taşınmasında kullanılan aracı da ateşe vermişti.

Nüfusun çoğunluğunu Hinduların oluşturduğu ülkede birçok eyalette inek öldürmeyi 7 yıla kadar hapisle cezalandıran yasalar mevcut. Bu tip düzenlemeler Müslüman azınlığın dini vecibesi olan kurban kesmeye de yasak getirdiğinden toplumsal ihtilafa neden oluyor. Son 2 yılda Hindistan’da Müslümanlara ve aka kafa hayvan ticareti yapan alt kasttan Hindulara yönelik saldırılar arttı.

Ülkede yakın dönemde hayvanları kesimhaneye götürdükleri ve et yedikleri gerekçesiyle bilhassa Müslüman azınlığa yönelik fazla sayıda nefret saldırısı düzenlendi.

Assam eyaletine bağlı Gauhati kentinin doğusunda yer saha Nagon bölgesinde bir köyde, geçen sene mayıs ayında halk, inek çaldıklarını iddia ettiği 2 Müslüman erkeği taş ve sopalarla öldürmüştü.

Diğer yandan, 16 yaşındaki Cüneyt Han adlı Müslüman bir genç, geçen sene haziran ayında, Mathura şehrinden Yeni Delhi’ye trenle seyahat ederken yanında et taşıdığı gerekçesiyle bir grubun bıçaklı saldırısına uğramış ve hayatını kaybetmişti.

Başbakan Modi’nin Hindu milliyetçisi Hindistan Kamu Partisinin (BJP) iktidarda bulunduğu Gujarat eyaletinde, geçen sene mart sonunda inek öldürmeye hayat boyu hapis cezası getirilmiş, inek eti bulunduranlara da 7 ila 10 sene hapis veya bin 500 ila 7 bin 500 dolar nakit cezası verilmesi öngörülmüştü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ