Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Honda, ikonik robotu Asimo’yu emekli ettiğini açıkladı

  • 03 Temmuz 2018
  • 488 kez görüntülendi.
Honda, ikonik robotu Asimo’yu emekli ettiğini açıkladı
Konu Altı

Herkesin sempatiyle yaklaştığı, Honda‘nın ikonik robotu Asimo, şirket tarafından emekli ediliyor. Yıllardır ticari fuarlardaki yerini saha ve uzun zamandır herhangi bir gelişme göstermeyen insansı robot Asimo, bugüne kadar birçok robotun da öncüsü oldu.

Adını meşhur ilim kurgu yazarı Isaac Asimov‘dan saha Asimo’nun tarihi ise tahmin edebileceğinizden daha da eski diyebiliriz.

2000 yılında, iki ayaklı insansı robot olarak piyasaya sürülen Asimo, on yıldan uzun bir süredir de gelişim aşamasındaydı. Her ne kadar insan merkezli bir çevrede dolaşabilecek ve insanlarla aynı şekilde etkileşime girebilecek bir robot fikri çekici olsa da en insansı robotlar bile, gerçek bir insanın düşünmeden yaptığı en alelade görevlerde dahi başarısız oluyorlar. Yarı programlanmış Asimo ise piyasaya çıkış tarihine baktığımızda birçok yeniliğin gerisinde kalıyordu.

Asimo, yenilikçi, gelişmiş ve iddialı bir platformdu. Yürüyüşü oldukça düzgündü. Üstelik rampalar ve merdivenler de Asimo için problem teşkil etmiyordu. İnsanların yüzlerini tanıyor ve bir dakika süren demoda istenilen şeyleri yapıyordu.

Honda her ne kadar Asimo’yu rafa kaldırıyor olsa da şirketin diğer insansı robotlar üzerinde çalıştığını da belirtelim. Buna ek olaraki Asimo’nun daha gelişmiş halini gelecekte görmemiz de olası gibi duruyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ