Yaşam

İftar saati 13 Nisan İstanbul – Ankara – İzmir iftar saatleri

Haftalardır beklenen Ramazan ayına başladık. İftar saati 2021 İstanbul – Ankara – İzmir iftar saatleri

Uzun zamandır beklediğimiz Ramazan ayı geldi. Bugün ilk oruçlar tutuluyor. Ramazan ayının başlaması ile birlikte milyonlarca vatandaş iftar saatinin kaçta olduğunu merak etmeye başladı. Biz de sizler için akşam ezan saatleri ile ilgili bilgi verelim istedik.

Müslümanlar için büyük önemi olan Ramazan ayında oruçlar tutuluyor. Nefis terbiye ediliyor. İlk sahura bu gece kalkıldı. Bugün ilk iftar yapılacak. Oruçlar için niyet eden herkes bu akşam ezan saatlerinde oruçlarını açacak. Vatandaşlar ezan saatinin kaçta olduğunu yani oruçların saat kaçta açılacağını merak ediyor.

İstanbul iftar saati 13 Nisan

İstanbul ilinde oturan vatandaşlar Ramazan ayının ilk gününde saat 19:48 de ilk oruçlarını açacaklar

Ankara İftar saati 13 Nisan

Ankara ilinde yaşayan vatandaşlar Ramazan ayının ilk gününde saat 18:55 de oruçlarını açacaklar

ramazan ayi shu 2 4 3 1617802196
iftar

İzmir iftar saati

İzmir ilinde oturan oruçlu vatandaşlar ise ilk oruçlarını saat 19:52’de açacaklar.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitireleceği Kutsal kitabımız olan Kuranı Kerim de yer almıştırç Şafağın aydınlığını karanlığından ayırt edinceye kadar yiyin ve için. Sonra da akşama kadar yiyip içmeden orucu tamamlayın.

Önerilen İçerik :   Değirmendere'de müsilaj var mı? Değirmendere'de müsilajdan denize girilebilir mi?

İmsak oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda Sabah namazı vaktinin geldiği andır. Ezan da zaten imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemek ve içmeyi terketmek gerekir.

İmsak nedir? İmsak ne demek?

Sözlükte “bir şeyi tutmak, sımsıkı sarılmak, alıkoymak; bir şeyden el çekmek, kendini tutmak” gibi anlamlara gelen imsâk, terim olarak “ikinci fecrin (fecr-i sâdık) doğuşundan güneşin batışına kadar yeme, içme ve cinsel ilişkiden nefsi alıkoymak” anlamına gelir.

Sabah gazetesinin aktardığına göre, bu aynı zamanda savm (oruç) kelimesinin de terim anlamına gelir. Yine verilen bilgiye göre bazı fıkıh kitaplarında bu biçimde tanımlanan savm diğer bazılarında soyut olarak “belirli şeylerden belirli bir zamanda (belirli şartlarla) kendini alıkoymak” diye tarif edilmiş ve orucun rüknünün imsak olduğu belirtildi. İmsak daha dar anlamda oruca başlamayı, başlangıç anını, karşıtı olan iftar da geniş anlamda orucu herhangi bir zamanda bozmayı, dar anlamda ise güneşin batışında meşrû biçimde tutulan oruca son vermeyi belirtir.

Önerilen İçerik :   Bu Habere çok Sevineceksiniz! Aylık 20 adet ped ücretsiz! Sonrası ise... En ucuz ped hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu