Ekonomi

İki kişi üzerine ev tapusu yapılır mı?

Ev tapusu aynı anda iki kişinin üzerine yapılabilir mi sorusu son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi. Gerek ev fiyatlarındaki artış gerek mal sahiplerinden birinin üzerine borçların birikmesi gerekse de gelecekte ne olacağına dair fikir sahibi olmamak sebebi ile artık insanlar evlerinin tek bir kişinin üzerine değil de birden fazla kişinin üzerine yapılmasını istiyor. Peki böyle bir şey mümkün mü? İki kişinin üzerine birden ev tapusu yapılabilir mi?

Hepimizin bildiği üzerine tapu belgesi tapu müdürlükleri tarafından düzenlenen taşınmaz mal ya da malların kime ait olduğunu gösteren resmi yazılı bir belge. Bu belge alıcı kişi kim ise onun üzerine tescil ediliyor. Peki tapu belgelerini aynı anda iki kişi üzerine yapmak mümkün mü?

pexels binyamin mellish 1396122
tapu

Ev Tapusu İki Kişi Üzerine Yapılabilir Mi?

Ev tapusu taşınmazlar üzerindeki en çok merak edilen konulardan birisi. Çünkü günümüzde ev fiyatları oldukça arttı ve aileler evlerini kaybetmemek adına riske girmek istemiyor bu sebeple de ev tapusunu birden fazla kişinin üzerine yapmak istiyor. Peki ev tapusu aynı anda iki kişinin üzerine yapılabiliyor mu?

Önerilen İçerik :   FB coin ön satış! FB coin ne zaman çıkacak? FB coin kaç TL?

Ev tapusu ortak tapu diye ifade edilen belge ile taşınmazın üzerinden birden fazla kişinin ortak olmasına olanak sağlıyor. Yani nasıl ki eşinizle ya da nişanlınızla ortak ev kredisi çekip ev alabiliyorsanız aldığınız evi de ortak tapuya koydurabiliyorsunuz.

pexels photomix company 101808
tapu

Ortak kredi çekiminden söz etmiştik yukarıda. Şimdi aklınıza bu soru gelmiş olabilir: Ortak tapu kredisi çekilerek ev alınabilir mi?

Ortak tapu kredisi çekerek iki kişi birlikte kredi alıp ev sahibi olabilirsiniz. Böyle bir durumda banka iki kişi adına ayrı ayrı kredi hesabı açar fakat ipotek evin üzerine olduğu için ortak krediyi çeken taraflar birbirlerinin çektiği krediden de sorumlu tutulurlar.

Ortak tapu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise tapu yapılacak kişilerin bankanın kredi politikasına uyuyor olması. Taraflardan birisi bankanın kredi politikasına uymuyorsa ortak tapu işlemine banka hiçbir şekilde onay vermez. Aynı şey eşlerin kredi çekiminde de geçerlidir. Yani eşlerden her ikisi de bankanın kredi politikasına uymak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu