Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İmar Barışı’nda başvuru sayısı 1 milyonu aştı

  • 22 Haziran 2018
  • 378 kez görüntülendi.
İmar Barışı’nda başvuru sayısı 1 milyonu aştı
Konu Altı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bayındır Barışı’ndan yararlanmak isteyenlerin sayısında rekor bir artış olduğunu belirterek, “İmar Barışı’na müracaat sayısı iki haftada 1 milyon 38 bin 655’e ulaştı.” dedi.

Özhaseki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başvuruları 8 Haziran’dan itibaren e-devlet üzerinden alınmaya başlayan Bayındır Barışı düzenlemesiyle yapılardaki bayındır ve iskan sıkıntısının çözülerek bu yapıların tamamının kayıt altına alınmasının amaçlandığını hatırlattı.

Bu kapsamda vatandaşların bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi için iki haftadır yoğun bir mesai harcadıklarına işaret eden Özhaseki, vatandaşların da yoğun bir şekilde başvurularına devam ettiğini söyledi.

Özhaseki, müracaatların bilhassa Ramazan Bayramı tatili sonrasında sürat kazandığını belirterek, “Bayram sonrası düzenlemeden yararlanmak isteyen ev ve iş yeri sahibi vatandaşlarımızın sayısında rekor bir artış yaşandı. Bayındır Barışı’na müracaat sayısı iki haftada 1 milyon 38 bin 655’e ulaştı.” diye konuştu.

İmar Barışı düzenlemesi kapsamında vatandaşların Bina Kayıt Belgesi almak için başvurularını e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebildiğini anımsatan Özhaseki, internet ortamında başvurusunu yapmakta zorluk çekenler için Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri ile ilçelerde tapu müdürlüklerinin bu süreçte muavin olduğunu kaydetti.

Başvuruların 31 Ekim’e kadar süreceğinin altını çizen Özhaseki, “Vatandaş başvurusunu yaptıktan sonra konutlarda yüzde 3, iş yerlerinde ise yüzde 5 oranındaki bedelini de yatırdığında belgesine kavuşacak, böylece kaçaklık durumundan, devletle ihtilaflı olmaktan ve cezalardan kurtulacak.” diye konuştu.

Özhaseki, Bina Kayıt Belgesi bedelinin ödenmesine ilişkin de “Vatandaşlarımız, Maliye Bakanlığı Muhasebat Umumi Müdürlüğüne bağlı il muhasebe müdürlükleri ve ilçe mal müdürlükleri vezneleri ile Tarım Bankası şubeleri (İnternet şubesi dahil) üzerinden yatırabilecek.” bilgisini verdi.

Yapı Kayıt Belgesi’nin bedelinin en son 31 Aralık 2018’e kadar yatırılabileceğini hatırlatan Özhaseki, düzenlemenin 31 Aralık 2017’den önceki ruhsatsız veya izin eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki bütün yapıları kapsadığını bildirdi.

Düzenlemeden yararlanmak isteyen bina sahipleri, Bayındır Barışı’nın detaylarına ilişkin merak ettiği bütün bilgilere “imarbarisi.csb.gov.tr” ulaşabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ