Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İngiltere ve Rusya arasında İdlib krizi!

  • 29 Ağustos 2018
  • 290 kez görüntülendi.
İngiltere ve Rusya arasında İdlib krizi!
Konu Altı

Rusya’nın BM Devamlı Temsilcisi Vassily Nebenzia, BMGK’daki toplantı sırasında yaptığı konuşmada, İngiltere’nin Birleşmiş Milletler (BM) Devamlı Temsilcisi ve BMGK ağustos ayı devre başkanı Karen Pierce’in toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Pierce’in, Rusya’nın bazı Batılı devletlerin İdlib’te kimyasal hücum düzenleyeceği yönündeki iddialarına ilişkin kullandığı “Bu iddiaları kimin ortaya attığı önemli. Bunu söyleyen tek bir memleket var o da Rusya. Bu Rusya için bile olağan dışı bir yalan haber.” ifadelerini hatırlatan Nebenzia, “Rusya Savunma Bakanlığı garip ya da yalan açıklamalar yapmaz. Şayet bir izah varsa sağlam bir temeli vardır.” savunmasında bulundu.

Nebenzia ayrıca, Suriye’deki durumun iyiye gittiğini, insanların evlerine art dönüşlerinin olası olabileceğini iddia etti.

Pierce ise Nebenzia’nın Suriye’deki durumda ilerleme kaydedildiğine dair açıklamalarına tepki göstererek, “Bu açıklamalar İdlib’teki insanlara muavin olmayacak. Hayatları tehlikede olan 3 milyon sivil var ve Suriye rejimi bu insanlara karşı saldırganlığını artırıyor.” diye konuştu.

İngiltere, Fransa ve ABD’nin geçen hafta yaptıkları açıklamada herhangi bir kimyasal saldırıya lüzumlu cevabın verileceğini belirttiklerini anımsatan Pierce, “Rusya’nın, İngiltere’ye yönelik iddialarını yeniden reddediyorum. İngiltere hükümeti kimyasal silahların yasaklanmasına dair taahhüdünü ve bu yasağın sağlanması için milli partnerlerimizle çalışmayı sürdüreceğini bir kez daha yine ediyorum.” diye konuştu.

SURİYE’NİN KUZEYBATISINDA İNSANİ DURUM KÖTÜYE GİDİYOR

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Direktörü John Ging de toplantıda yaptığı açıklamada, son haftalarda Suriye’nin kuzeybatısında insani durumun daha da kötüye gittiğini açıkladı.

Ging, “Son haftalarda İdlib, Halep, Hama ve Lazkiye’de düzenlendiği bildirilen, sivillerin ölümü ve yaralanmasına, ayrıca da okullar ve hastanelerde hasara yol açan yoğun hava saldırıları ile Suriye’nin kuzeybatısındaki insani durumun ağırbaşlı şekilde kötüleştiğini görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

İdlib ve çevresinde gerginliğin azaltılması, bölgeye devamlı insani yardım ulaştırılmasının sağlanması, sivillerin ve altyapıların korunması için konseyin tepkisinin de mühim olduğunu vurgulayan Ging, “İdlib’te en fena senaryo Suriye’deki kriz boyunca görülmemiş boyutta bir insani acil durumun ortaya çıkması. Bunun önüne geçmek için BMGK üyelerini yapabilecekleri ne varsa yapmaya çağırıyoruz. Kofi Annan’ın da söylediği gibi şayet siyasi iradeyi bulabilirsek, problemlerimizle başa çıkacak yolumuz ve kapasitemiz var demektir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ