Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İngiltere’de teröristlere karşı çocuk ajan skandalı

  • 22 Temmuz 2018
  • 435 kez görüntülendi.
İngiltere’de teröristlere karşı çocuk ajan skandalı
Konu Altı

İngiltere’de emniyet birimlerinin çocukları teröristlere ve çetelere karşı yapılan operasyonlarda ajan olarak kullandığı ortaya çıktı.

İngiltere parlamentosunun üst kanadı Lordlar Kamarası’nın yayımladığı raporda, Londra yönetiminin polislere bu konuda daha fazla yetki vermeyi planladığı belirtiliyor.

Operasyonlarda vazife saha ajan çocuklardan bazıları 16 yaşından küçük. Raporda çocukların ajan olarak kullanma süresinin 1 aydan 4 aya yükseltilmesinin talebiyle ilgili kaygılar dile getiriliyor. Raporu hazırlayan Tali Yasama Kontrol Komisyonu Başkanı Lord David Trefgame, uygulamayı eleştirdi: “Bir genci uzun süre saklı bir operasyonda kullanmanın zihni ve fiziki sağlığını riske sokmasından endişe duyuyoruz.”

İçişleri Bakanlığı uygulamayı savunuyor

İngiltere İçişleri Bakanlığı çocukların sadece bilgi toplamadığını, aynı zamanda muhtelif istihbarat teşkilatları tarafından da kullanıldığını kaydetti. Operasyonlarda fazla az çocuğun vazife aldığını belirten İçişleri Bakanlığı, “çok nadiren ve sadece lüzumlu olduğu zamanlarda terör şüphelileri ve hükümlü suçlularla ilgili bilgi almak için farklı bir yol olmadığı durumlarda” bu yönteme başvurulduğunun altını çizdi.

Çocuklar piyon olarak kullanılıyor

Polisin çete üyesi çocukları yakaladıktan sonra aynı örgüte ajan olarak yerleştirdiği iddia ediliyor. Emniyet politikaları alanında çalışan insan hakları örgütü Hak İzleme, Londra yönetimine çocukların piyon olarak kullanıldığı eleştirisini yöneltti. Örgüt, İngiliz hükümetinin çocuk ajan uygulamasıyla insan hakları alanındaki yükümlülüğünü çiğnediğini kaydetti.

Kaynak: Euronews

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ