Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İnternetin anahtar değişimi ne zaman gerçekleşecek?

  • 12 Haziran 2018
  • 415 kez görüntülendi.
İnternetin anahtar değişimi ne zaman gerçekleşecek?
Konu Altı

Dünya çapında IP adreslerini koordine eden ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), bu sene 5. Ortadoğu DNS Forumu’nu BTK’nın ev sahipliğinde Ankara’da düzenleyecek. Forum öncesi ICANN Ortadoğu’dan Mesul Küresel Paydaş İlişkileri Reis Yardımcısı Baher Esmat Ntv.com.tr’nin sorularını yanıtladı.İ[email protected]

1- ‘KSK ROLLOVER’ OLARAK ANILAN İNTERNETİN ANAHTAR DEĞİŞİMİNİN GEÇTİĞİMİZ YILIN EKİM AYINDA GERÇEKLEŞMESİ GEREKİYORDU. ANCAK BU TARİH 2018’E ERTELENDİ. SÖZ KONUSU DEĞİŞİM İLE İLGİLİ YENİ BİR ERTELEME BEKLİYOR MUSUNUZ?

Bu konuda bir erteleme beklemiyoruz. Bu fazla kritik bir süreç, fazla kritik bir operasyon çünkü amacımız sistemin ana şifreleri değiştirmek. Aynı zamanda duygulu da bir süreç bu nedenle işin teknik tarafı ile ilgilenen ihsanlar ile düşünce alışverişine de fazla ehemniyet verildi. ICANN olarak dünya genelinde alanında uzman pek fazla kuruluş ile görüştük. Amacımız bu dönüşümün olabilecek en az YANLIŞ ile hayata geçirilmesi. Teknik ekibimiz laf konusu değişimin bu yılın ekim ayında gerçekleşeceğini belirtiyor. Tüm çabamız bu planı bu tarihte hayata geçirmekte.

2- GEÇTİĞİMİZ YILLARDA KULLANIMA SUNULAN ‘İST’ VE ‘İSTANBUL’ DOMAİN’LERİNİN KULLANIMIMI HAKKINDA SON RAKAMLARI PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Resmi rakamlara göre iki domain için 10 ila12 bin arasında bir adet karşımıza çıkıyor. ‘İstanbul’ domain’i 12 bin, ‘İst’ domain’i ise 10 bin civarında. Bu iki domain de oldukça yeni saha adları. Bu yüzden performanslarını yargılamak için henüz fazla erken. Çünkü bu sektörde rakamların bir şeyler söyleyebilmesi için genellikle birkaç yılın geçmesi gerekiyor. Bence ‘İst’ ve ‘İstanbul’ domain isimlerinin kullanıma sunulması İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından atılmış iyi bir adımdı.

ICANN Ortadoğu’dan Mesul Küresel Paydaş İlişkileri Reis Yardımcısı Baher Esmat

3- TÜRKİYE’DE BAŞKA BİR KENTİN BENZER BİR PROJESİ VAR MI?

‘İstanbul’ ve ‘İst’ domain adları gibi öbür şehirlerin böyle bir çalışması bulunmuyor. En azından bizim böyle bir çalışma veya plan hakkında bir bilgimiz yok.

4- BERLİN, LONDON VE NYC GİBİ KÜRESEL RAKİPLERİNE KIYASLANDIĞINDA ‘İST’ VE ‘İSTANBUL’UN KONUMUNU NASIL YORUMLARSINIZ?

Diğer TLD’lerin (Top Level Domain) rakamları hakkında kati bir rakam söyleyemem ama şunu söyleyebilirim şu an için karşılaştırma yapmamız için fazla erken. Londra NYC veya Berlin domain’leri internet kullanımının oldukça köklü olduğu ülkeler. Bu ülkelerdeki internet ekosistemi oldukça farklı ve fazla da rekabetçi. Ama aynı zamanda bu domain’ler kişiler ve organizasyonlar tarafından talep görüyor. Ortadoğu’da ise daha farklı bir ekosistem laf konusu. Domain adı kayıtları laf konusu olduğunda Türkiye bu alanda bölgenin en aka aktörlerinden. Türkiye’de 1.5 milyona yakın kayıt ettirilmiş domain adı bulunmakta. Ama bu rakamı Garp Avrupa ile ya da Amerika Birleşik Devletleri ile kıyaslarsanız rakamların onların gerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

5- İNTERNET KULLANIMINI ARTIRMAK İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ATILMASI GEREKEN ADIMLAR NELER?

Daha evvel de belirttiğim gibi Ortadoğu ile kıyaslandığında Türkiye’deki internet kullanımı oldukça yüksek. Bildiğim kadarı ile Türkiye’de internete erişim yüzde 70 düzeyinde. Yani nüfusun 3’te 2’sinin online dünyada olduğunu söyleyebiliriz. Ancak geriye kalan 3’te 1’in internet ile tanıştırılması lazım. Bu insanların internet ile tanıştırılması için içerik bazlı bir efor harcanması gerektiğini düşünüyorum. Bu insanların ilgisini çekebilecek girişimler ile onların online dünya ile tanıştırılabileceğini düşünüyorum.

Katılımın ücretsiz olduğu Orta Şark DNS Forumu’nun beşincisini bu sene 25-26 Nisan’da Ankara’da düzenliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ