Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İnternette Gördükleri Girişimcilik Örneğiyle Servet Sahibi Oldular!

  • 19 Kasım 2018
  • 366 kez görüntülendi.
İnternette Gördükleri Girişimcilik Örneğiyle Servet Sahibi Oldular!
Konu Altı

Zonguldak’ta, İnternet üzerinde araştırma gerçekleştirdikten sonra hobi olarak 1 ton ağırlığında istiridye mantarı üretimine başlayan 3 arkadaş, şimdi gelen siparişlere yetişemiyor. 15 ton istiridye mantarı üretimi yapıyorlar. 1 Tondan 15 tona uzanan, hobiden ticarete dönüşen istiridye mantarı yetiştirme işlemini anlatan 3 arkadaş birçok konuya değindi.

Zonguldak’ta bundan sadece 1.5 yıl önce, İnternet’te gerekli araştırmaları gerçekleştirdikten sonra 1 ton ağırlığında hobi olarak istiridye mantarı yetiştirme işlemine giriştiler. 3 Arkadaş şimdi hobi olarak başladıkları işin siparişlerine yetişemiyor. Üretimleri 15 ton fakat hala yetersiz kalıyor. Kilogramı 10 ila 12 TL arasından değişen fiyatlarla satılıyor.

1 TONLA BAŞLAYAN SERÜVEN, 15 TONA UZANDI

Zonguldak’ta 2 arkadaşını da yanına alarak İnternet üzerinde gerekli araştırmaları gerçekleştirdikten sonra hobi amaçlı ilk olarak çok küçük bir alanda 1 ton istiridye mantarı yetiştirme işine giren Nusret Eryılmaz, mantara vatandaşlar tarafından çok yoğun ilgi ve alakanın olduğunu, şimdilerde de kiraladıkları bir depoyu tesis haline getirerek toplam 15 ton talebi karşılamak için canla başla çalıştıklarını anlatı.

HOBİ AMAÇLI BAŞLADILAR, TALEPLERE YETİŞEMİYORLAR

İstiridye mantarı işine bundan 1.5 yıl önce 3 kişi hobi olarak başladıklarını dile getiren Nusret Eryılmaz, İşlerin yolunda gittiğini görünce, işleri büyütme kararı aldıklarını anlattı. Çok memnun olduklarını belirten Eryılmaz, ekstra gelirlerinin olduğunu dile getirdi. Mantarın protein olarak etle hemen hemen aynı oranda hatta etten daha yüksek olduğunu dile getiren Eryılmaz, Halktan gelen talebi Zonguldak için karşılayamadıklarını belirtti.

Mantar yetiştirdikleri yeri tek ünite olarak açtıklarını da sözlerine ekleyen Eryılmaz, bu kadar talep geleceğini düşünemediklerini ve şimdi taleplere yetişemediklerini belirtti. Bu hususta yapacak insanlara her türlü yardımcı olabileceklerini dile getirdi.

KİLOSU 10 İLA 12 TL’DEN SATILIYOR

Zonguldak’ta piyasa pazarı çok fazla olan bu ürünün vatandaşlar tarafından sık tercih edildiğini dile getiren Eryılmaz, çeşitleri yemekleri yapılan mantarın kilosunun ortalama 10 TL ila 12 TL’den satışının gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. Böyle bir tesis kurmak için harcanan paranın 50.000 TL olduğuna dikkat çeken Eryılmaz, bu işe 1 ton ile başladıklarını ve 15 tonluk üretim hane yaptıklarını belirtti. 15 tondan alınan ürünü Zonguldak piyasasına dağıttıklarını ileten Eryılmaz, ilk mahsülü aldıktan 15 gün sonra ikinci mahsülün alındığını, 10 gün sonra ise 3.mahsülün toplandığına dikkat çekti. Her mahsül toplandığında üretimin bir tık daha düştüğüne dikkat çekti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ