Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Irakla İlişkiler Geriliyor… Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Açıkladı!

  • 15 Aralık 2018
  • 272 kez görüntülendi.
Irakla İlişkiler Geriliyor… Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Açıkladı!
Konu Altı

Dışişleri Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması geldi. Irak üzerinde terör örgütleri barındığı takdirde her zaman operasyonların devam edeceği büyük bir kararlılıkla söylendi.

Küresel Güvenlik Olayı

PKK Terör örgütünün, çok uzun yıllardan itibaren barınmaya başladığı Irak topraklarından Türkiye’ye saldırdığına yönelik açıklamalar yapan Hami Aksoy, bu saldırıların sonucunda çok sayıda askerin ve sivilin hayata gözlerini yumduğunu, PKK terör örgütünün hem Suriye hem de Irak üzerinde gerçekleştirdiği faaliyetlerinin Türkiye için küresel çapta bir güvenlik olayı haline geldiğini  belirtti.

PKK Konusunda Gerekli Çalışma Yapılmalı!

Hami Aksoy açıklamalarına devam etti. PKK terör örgütünün faaliyetlerinde engelleme yapılması için Irak’ın üzerine düşen her şeyi yapması gerektiğini ileten Aksoy, bugüne kadar bunun çok kez Irak’a bildirildiğini de iletti. Irak Anayasasının 7.maddesi gereğince, Irak Hükümetinin Irak topraklarının komşu ülkelere gerçekleştirilecek olan saldırılan için bir üs haline gelmesini engelleyecek hükümler içerdiğini belirtti.

Somut İşbirliği Bekleniyor

İyi komşuluk ilişkilerin ve terör örgütlerinin tüm birimlerinin uluslararası işbirliklerinin genel hükümleri ve etikleri dahilinde, Türkiye’nin terörle mücadeleyi gerektiği gibi eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğini ve diğer ülkelere karşı bu husustaki sorumluluklarını da yaptıklarını ileten Aksoy, Bu anlayışla birlikte Irak’a terör örgütleriyle mücadele konusunda da gerekli desteğin Türkiye tarafından verildiğini, Iraktan’da aynı anlayış ve somu bir iş birliğini beklediklerini, PKK’nın barınma evi olmaması gerektiğini anlattı.

Irak makamlarının terörle mücadele konusunda gerekli çalışmaları gerçekleştirmediği anlarda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK terör örgütünün Irak topraklarından Türkiye’ye gerçekleştirilen olan saldırılarının tamamına BM Şartı’nın 51.maddesinden kaynaklanmakta olan meşru müdafaa hakkıyla birlikte karşılık verecek olduklarının altını çizdi.

Son olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla 13 Aralık 2018 tarihinde Irak üzerinde Sincar ve Karacak Dağı’nın bulunduğu bölgede terör gruplarının barındığı tüm alanlarda operasyon altına imza atıldığı ve bu hususta PKK’ya büyük bir darbe yapıldığını dile getiren Aksoy, operasyonlar sırasında sivil halktan hiçbir kimsenin tek bir sorunla karşılaşmaması için tüm tedbir ve önlemleri aldıklarını da iletti. Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçları kapsamında Irak’da terör örgütü barındırılması devam ettikçe operasyonlarında ardı arkasının kesilmeyeceği açıklandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ