Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İran ile Irak arasındaki elektrik sorunu çözüldü

  • 26 Ağustos 2018
  • 302 kez görüntülendi.
İran ile Irak arasındaki elektrik sorunu çözüldü
Konu Altı

İran Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan, Irak’a yeniden elektrik ihraç etmeye başladıklarını açıkladı.

Erdekaniyan’ın verdiği bilgiye göre, Tahran yönetimi aralarındaki sorunun çözülmesinin ardından komşu ülkelerden Irak, Pakistan ve Afganistan’a yeniden elektrik veriyor.

İran’ın resmi ajansı IRNA’da yer saha açıklamasında Erdekaniyan,  İran’ın komşu ülkelerle yapılan anlaşmalar gereği vaatlerini yerine getirdiğini  ve enerji ihracatını sürdürdüğünü anlatım etti.

Erdekaniyan, Bağdat yönetiminin ödemelerin bir bölümünü yaptığını ve  Irak’ın biriken enerji taleplerinin süratle karşılanması için çalışacaklarını  kaydetti.

İran Enerji Bakanı, ihracatın yanında gereksinim duyduklarında  Türkmenistan ve Ermenistan’dan da enerji ithal edebileceklerini vurguladı.

Erdekaniyan, 6 Temmuz’da yaptığı açıklamada İran’daki enerji sorunları  nedeniyle Pakistan, Afganistan ve Uzak gibi komşu ülkelere enerji ihracatını  durdurduklarını, 18 Ağustos’ta ise borcun ödenmesi ve elektrik ihracatının yine  başlaması için Uzak Elektrik Bakanlığına çağrı gönderdiklerini bildirmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ