Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İran Suriye’nin yeniden imarından pay alacak

  • 02 Eylül 2018
  • 319 kez görüntülendi.
İran Suriye’nin yeniden imarından pay alacak
Konu Altı

Suriye’de yedinci yılını dolduran iç savaşta rejimin yanında yer alan İran, bu ülkenin yeniden yapılandırılmasına yönelik projelerden pay alacak.

İran Yol ve Şehircilik Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Umumi Müdürü Timur Beşirgonbedi, bakanlık yetkililerinin iki hafta evvel Suriye’ye yaptığı ziyaret sırasında saldırılar sebebiyle ulaşım altyapısının aka bir kısmı çöken ülkenin yeniden yapılandırılmasına ilişkin imzalanan pakt hakkında bilgi verdi.

Beşirgonbedi, iki memleket arasında imzalanan pakt kapsamında İranlı müteahhitlerin Suriye’nin yeniden yapılandırılması görevini üstleneceğini söyledi.

Suriye’de 30 bin ev inşası

İç harp sürecindeki aka yıkım nedeniyle on binlerce konutun yerle bir olduğu ülkede İran, rejimle yaptığı pakt sayesinde ülkedeki 30 bin konutun inşasını üstlenecek.

İran’ın yarı resmi havadis, bilgi, salık ajansı Mehr’e konuşan Beşirgonbedi, anlaşmanın en mühim maddelerinin İranlı müteahhitler tarafından Suriye’de 30 bin ev inşası olduğunu aktardı. Ayrıca pakt kapsamında demiryolları başta olmak üzere ulaşım altyapısının yeniden yapılandırılması da planlanıyor.

İran demiryolu ile Şark Akdeniz’e bağlanacak

İran’ı Şark Akdeniz ülkelerine bağlayacak demiryolu hattı projesi hakkında da bilgi veren İranlı yetkili, demiryolu hattının Irak’ın Basra kentinden Suriye’nin Elbu Kemal ilçesine oradan da Deyrizor kentine ulaşacağını bu hususta Bağdat-Şam-Tahran arasında görüşmeler yapıldığını anlatım etti.

Söz konusu projenin bakanlığın stratejik projelerinden olduğunu aktaran Beşirgonbedi, “Bu demiryolu ağı, karayolu taşımacılığına olan bağımlılığı azaltacak ve İran-Irak-Suriye arasında dini turizmin geliştirilmesini artıracaktır.” dedi.

İran Suriye’deki maddi kayıplarını art almak istiyor

Suriye rejiminin askeri ve siyasi destekçilerinden İran, Şubat 2013’ten bu yana bu ülkede asker ve milislerini bulunduruyor. Suriye’deki varlığını “askeri danışmanlık” olarak niteleyen İran, Esed rejiminin finansal ve askeri anlamda en aka destekçilerinden biri olması nedeniyle yedinci yılını dolduran iç harp sürecinde aralarında generallerin de olduğu fazla sayıda askerini kaybetti.

İran askeri kayıplarının yanı dizi Suriye’de mühim miktarda harcamalar yaptı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, şubat ayında yaptığı bir açıklamada, İran’ın Suriye savaşındaki harcamalarını karşılamak için Şam yönetimiyle uzun vadeli siyasi ve ekonomik anlaşmalar yapması gerektiğini söylemişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ