Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İran’da FATF tartışması

  • 20 Eylül 2018
  • 403 kez görüntülendi.
İran’da FATF tartışması
Konu Altı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in, ülkesinin Mali Fiil Vazife Gücü (FATF) üyeliğine ilişkin kanun tasarısının onaylanması çağrısında bulunması ülkede tartışmalara yol açtı.

İran’ın başkenti Tahran’daki Allame Tabatabai Üniversitesindeki Müstakil Öğrenciler İslam Derneği, yayımladıkları mektupla Mali Fiil Vazife Gücü (FATF) konusundaki açıklamalarına tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in FATF üyeliğine ilişkin hazırlanan kanun tasarısının onaylanması halinde “düşmanların elindeki en mühim bahanelerin alınacağına” yönelik ifadesine cevap verilen mektupta, “Bu anlaşmanın şeffaflığa katkıda bulunacağını iddia ettiniz. Evet, biz de FATF’ın şeffaflık getireceğine inanıyoruz. Ama bu şeffaflık, ülkedeki kurumlar ve halka değil, Batılı casusluk teşkilatları ve yabancı düşmanların çıkarlarına getirilecek.” ifadeleri kullanıldı.

FATF’la beraber İran’ın roket programı, bölgedeki askeri varlığı ve insan hakları konularının da tartışmaya açılmasından kaygı duyulduğu belirtilen mektupta, “Sayın Zarif, acep FATF’tan sonra bahaneleri azaltmak ve şeffaflık için roket programı, bölgesel nüfuz, insan hakları gibi meseleler konusunda da halkımızın yeminli düşmanlarıyla müzakere masasına oturacak mısınız?” açıklamasına yer verildi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in, FATF’ın onaylanmamasına ilişkin açıklamalarına işaret edilen mektupta, İran Dışişleri Bakanı Zarif’in yeni bir nükleer pakt macerasına girme çabasında olduğu savunuldu.

“FATF EKONOMİK SORUNLARA ÇÖZÜM GETİRMEYECEKTİR”

Öte yandan Doğu Azerbaycan eyaletine bağlı Bunab Mebus Ziyaullah Ezazi, mecliste FATF üyeliğine ilişkin konuşma yaptı.

Şu ana kadar ülkede FATF tarafından tavsiye edilen 32 maddenin uygulamaya konulduğunu anlatan muhafazakar siyasetçi Ezazi, buna karşın uluslararası bankacılık sisteminde İran açısından bir iyileşme olmadığını söyledi.

Ulusal menfaatlere vurgu yapan Ezazi, “FATF’a üyeliğin ülkedeki ekonomik sorunlara çözüm getireceğine inanmıyorum.” ifadelerini kullandı.

“İRAN VE KUZEY KORE DIŞINDA TÜM ÜLKELER KABUL ETTİ”

İranlı reformist siyasetçi Ahmed Hurrem de İranlı İşçiler Haber Ajansı’na (ILNA) verdiği hususi mülakatta FATF tartışmalarını ele aldı.

FATF anlaşmasıyla bankaların, siyah nakit aklamama, işlemlerinde şeffaf olma ve teröre destek vermeme konularında garanti sunduklarını belirten Hurrem, “İran ve Şimal Kore dışında dünyadaki bütün bankalar bu anlaşmayı kabul etti.” ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, iki gün evvel yaptığı bir konuşmada, “FATF yasası” olarak bilinen siyah nakit aklama ve terörün finansmanının engellenmesine yönelik kanun tasarısının mecliste onaylanması gerektiğini savunarak, “FATF kanun tasarısının kabul edilmesi düşmanın bankacılık ve iş birliklerine yönelik bize karşı öne sürdüğü bahaneleri elinden alacaktır.” demişti.

ABD’nin terör finansmanıyla suçladığı İran’a uyguladığı yaptırımların bu ülkenin uluslararası finans sistemine girişini kısıtlaması ve buna bağlı olarak yabancı yatırımların sekteye uğraması nedeniyle Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti, FATF üyeliğine ilişkin bir kanun tasarısı hazırlayarak meclise sunmuştu.

Muhafazakarlar arasında ülkenin “hassas finansal bilgilerinin düşmanlara açılacağı ve devrimci güçlere yardımın engelleneceği” şeklindeki tepkilere sebep olan tasarı, İran Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından Anayasa’ya aykırı bulunarak onaylanmamıştı.

HAMANEY DE KARŞI ÇIKMIŞTI

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, 20 Haziran’da milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, meclise getirilen kanun tasarılarının ülkenin çıkarlarına aykırı olmaması gerektiğini vurgulayarak, “Sadece bazı müspet yönleri göz önünde tutularak sonunun nereye varacağı ve sorunlu olduğunu bildiğimiz anlaşmalar meclisten geçmemelidir.” demişti.

Meclise terörle mücadele ve siyah paranın aklanmasının önlenmesi yönünde kendi yasalarını çıkarma çağrısında bulunan Hamaney, FATF gibi anlaşmaları aka güçlerin kendi çıkarları için hazırladıkları anlaşmalar olarak nitelemişti.

İRAN’A VERİLEN SÜRE EKİMDE DOLUYOR

OECD bünyesinde siyah nakit aklamayla mücadele edilmesi için kurulan FATF, Şimal Kore ile beraber gri listede bulunan İran yönetimine, ülkenin finansal yapısını uluslararası normlara müsait hale getirecek reformları tamamlamak için ekim ayına kadar süre vermişti.

FATF, siyah paranın aklanması ve terör finansmanının engellenmesine yönelik 37 aza ülkenin bankacılık ve mali sistemini denetliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ