Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İranlı bakandan ABD’ye gözdağı: O güce sahip değiller

  • 28 Ağustos 2018
  • 337 kez görüntülendi.
İranlı bakandan ABD’ye gözdağı: O güce sahip değiller
Konu Altı

İran İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazli, Kirmanşah Valiliğinde düzenlenen Direniş Ekonomisi Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada İran ile ABD arasındaki nükleer krizi meselesini ele aldı. ABD ile daha evvel müzakere ettiklerini hatırlatan Fazli, “Biz bir kere müzakere ettik ve anlaştık. Biz bu anlaşmaya sadık kalmayan bir tarafla yeniden müzakere edemeyiz” dedi. 

ABD ile müzakere edebilmeleri için ABD’nin öncelikle İran tarafından koşulan şartları yerine getirmesi gerektiğini belirten Fazli, “Yeniden müzakere yapılması için Kapsamlı Ortak Fiil Planına (KOEP) art dönmemiz gerekiyor. Bütün taahhütlerini yerine getirmeleri ve İran milletinden özür dilemeleri gerek. Bunlar yapıldıktan sonra eşit koşullarda müzakere masasına oturmaya çalışabiliriz” şeklinde konuştu. 

İranlı yetkili açıklamalarının devamında hiç kimsenin müzakere karşı olmadığını, İran’ın müzakere için her vakit amade olduğunu ancak her iki tarafın da bir birlerinin hukukuna saygı göstermesi gerektiğini vurguladı. ABD’nin tehditkar tavrının hoş olmadığını söyleyen Fazli, “Onların tavırları askeri bir tavır ve devamlı de tehdit ediyorlar ancak kesinlikle askeri olarak İran ile karşı karşıya istikbal güce sahip değiller” ifadelerini kullandı. 

ABD’nin İran ile eş paha askeri güce sahip olmadığının altını çizen Fazli, “Bunun bir göstergesi de fazla uzun süredir devam eden Suriye’de ve öbür farklı ülkelerdeki savaşlardır” dedi. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ