Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İşçiler Dikkat Edin! Tazminat Hakkınızı Kaybedebilirsiniz…

  • 20 Aralık 2018
  • 294 kez görüntülendi.
İşçiler Dikkat Edin! Tazminat Hakkınızı Kaybedebilirsiniz…
Konu Altı

20 yıldır bir işyerinde çalışma hayatına devam eden çalışan, ihtarname çekerken usulüne uygun bir şekilde hareket etmediği ve alacaklarını birer birer yazmaması sebebiyle tazminat hakkını kaybetti. İhtarnamede talep edilmekte olan tutarı aşmış olan prime yönelik yerel mahkeme kararı da yine Yargıtay’dan geri döndü.

İşten atılmış olan ya da ayrılmak isteyen işçi, alacaklarına yönelik işverene ihtarname çekerken kesinlikle hukuki yardım almalı. İhtarnamede yer alan beyanların bağlayıcı olması sebebiyle kimi zaman bu durum işçi aleyhine oluşabiliyor. bunun bedeli ise çok yüksek oluyor. Bazen 20 yıllık kıdem tazminatının alınamaması olabiliyor…

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi tarafından 10 Nisan 2018 tarihinde vermiş olduğu kararla birlikte bu konuda tüm çalışanların uyarılması gerekiyor. Karar konusu dava, işveren tarafından iş akdi feshedilmiş olan işçiye açılmış durumda. Yani şikayetçi işveren.

Yerel Mahkeme 129.000 TL Ödeme Yapılmasına Karar Verdi

1993 – 2013 yılları arasında 20 yıl boyunca çalışmış olduğu işyerinden çıkarılmış olan işçi, alacaklarının ödenmesine yönelik notere giderek bir ihtarname çekti. İhtarnamenin “Talep Konusu” bölümüne ise kullandırılmayan son 5 yıllık tüm izin ücretlerinin ödenmesi yer aldı. İhtarnamenin içeriğinde ise 20 yıllık çalışmasının karşılığını oluşturmakta olan kıdem tazminatının ödemesinin yapılması gerektiğini iletti fakat talepleri arasında bunu ihtarnamede saymadı. İşçi 2010 yılından itibaren alamadığı 40.000 TL priminin de olduğunu ileterek bunu talep etti.

Yerel mahkeme, kıdem tazminatını kabul etti. Kullanılmadığı belirtilmiş olan izin süresini ise yarı yarıya indirdi. Ödenmeyen prim alacakları karşısında da toplam 129.000 TL ödenmesine hükmetti.

Yargıtay’dan İptal Geldi

Yargıtay kararında, davacı işçinin, iş akdinin feshinin sonrasında işverene göndermiş olduğu ihtarnamenin talep konusu bölümünde yalnızca son 5 yıllık ücretlerin ödenmesinin yer aldığı, ihtarnamenin içeriğinde ise 20 yıllık çalışma karşılığında kıdem tazminatı ve son 5 yıllık ücretleri alamadığını, ardından 5 yıllık izin ücret alacağının tarafına ödenmesi yazdığı iletildi.

Yargıtay kararında, davacının açık ve kesin bu beyanların kendisini bağlamakta olduğunu, bu durumda sadece kullanılmayan izin parasına yönelik talebi dikkate alması gerektiğini ifade etti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ