Hemen her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu yıl da bayramda ülke yağmurla karşılaştı. Megakent sele teslim oldu! Meteoroloji ve AFAD uyarı üstüne uyarı yaptı!

İstanbul genelinde zorlu anlar yaşanıyor. Meteoroloji ve AFAD uyardı. Hemen her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu yıl da bayramda ülke yağmurla karşılaştı. AFAD vatandaşlara gönderdiği SMS’te şiddetli yağış nedeniyle sel felaketinin yaşanabileceğini duyurdu. Özellikle dere yataklarına yakın yerlerde büyük tehlike olduğu bildirildi. Riskli alanlardan uzak durulması gerektiği vatandaşlarla bir bir mesaj yolu ile ulaştırıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre yurdun neredeyse tamamı gök gürültülü ve sağanak yağışlı geçiyor.

Yapılan açıklamaya göre Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Adana’nın kuzey ve doğusu, Mersin’in kuzeyi, Konya’nın kuzey ve batısı, Yozgat, Kırşehir, Osmaniye, Artvin ve Ardahan çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği verilen bilgiler arasında. Yağışlar genel olarak Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Çorum, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde yer yer kuvvetli olması düşünülüyor.

İstanbul sele teslim oldu! Meteoroloji ve AFAD uyarı üstüne uyarı yaptı!

Dün gece mesaj atan AFAD şu uyarıya yer vermişti;

İlinizde yarından itibaren şiddetli yağış beklendiğinden, dere yatakları ve riskli alanlardan uzak durulmalı, acil durumlarda 112 aranmalıdır.

Meteoroloji de günlerdir üstüne basa basa hava durumu ile ilgili tahminlerini yayınlıyor. Buna göre Marmara Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğu kesimlerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Ege, Parçalı ve yer yer çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde Kütahya ve Afyon çevreleri ile yarın bölgenin iç kesimlerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Akdeniz’de Parçalı ve yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz, Adana’nın kuzey ve doğusunda sağanak yağış bekleniyor.

İçanadolu Parçalı ve yer yer çok bulutlu ve yağış bekleniyor.

Batı Karadeniz’in de aynı şekilde sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.