Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan Suriyeli Açıklaması: “Yaptırım Gelecek”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 26 Ağustos tarihi itibarıyla göçmenleri kayıt dışı çalıştıran küçük / büyük her türlü işletmeye çok büyük yaptırım uygulaması yapacaklarını ifade etti.

  • 31 Temmuz 2019
  • 415 kez görüntülendi.
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan Suriyeli Açıklaması: “Yaptırım Gelecek”
Konu Altı

Suriyelilerle ilgili yol haritasını açıklayan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kayıt dışı çalıştırılmakta olan yabancı uyruklu bireylerle ilgili 26 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla ceza kesecek olduklarını belirtti. Yerlikaya, kimsenin sığınmacıları sömürmesine asla izin vermeyeceklerini, suistimal içerisine giren her türlü işletmenin ise çok büyük cezalar alacağını söyledi.

İstanbul’daki Suriyeliler

Türkiye’de kayıtlı Suriyeli sayısının 3.634.000 olduğunu anlatan Yerlikaya, İstanbul’da bu nüfusun 1.077.000’inin yer aldığını aktardı. İlgili kurumlar ve Suriyeli STK’lar ile ortak çalışma yürüterek bir yol haritası çizdiklerini, Trkçe, İngilizce ve Arapça metin hazırlandığını anlattı.

Yerlikaya, İstanbul’un en gözde şehir olarak öne çıktığını bu sebepten dolayı düzensiz göçmelerin ilgisini çeken ilk şehrin burası olduğunu anlattı. Suriyeliler ile ilgili çok büyük hareketlilik farkettiklerini de dile getiren Yerlikaya, örnek olarak Konya’da, Samsun’da, Gaziantep’te ve Hatay’da kaydı bulunan çok sayıda  Suriyelinin İstanbul’da bulunduğunu anlattı.

İstanbul’da pilot çalışma yapmak üzere düzensiz göçe, yani pasaportsuz tacirler aracılığıyla İstanbul’a gelmelere engel olacaklarını duyurdu.

Yaptırım Uyarısı

Kayıtsız çalışan Suriyeli sayısının 100.000’den fazla olduğunu ifade eden Yerlikaya, hiçbir kimsenin bu insanları sömürmesine izin vermeyeceklerini, Suistimal içerisine giren işletmelerin ise çok büyük yaptırıımlarla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

Sigortasız çalıştırıldığını tespit ettikleri takdirde 26 Ağustos tarihine kadar oldukça büyük cezaların söz konusu olacağını, bir kez daha uyarı yaptığını ve 25 Ağustos’a kadar da uyarmaya devam edeceklerini açıkladı.

Şu ana kadar 6.000 işyerini tespit edip uyardıklarını ifade eden Yerlikaya, bayram öncesi 45.000 işyeri hedeflediklerini anlattı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ