Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

İstanbul’a gelen her 4 turistten biri Arap

  • 11 Haziran 2018
  • 357 kez görüntülendi.
İstanbul’a gelen her 4 turistten biri Arap
Konu Altı

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) araştırmasına göre, Orta Şark bölgesinden Türkiye’ye bu sene istikbal turist sayısında çift haneli artış trendinin sürmesi bekleniyor. Arap turistlerin ilgisi Ramazan ayında da artarak sürüyor.

Orta Doğu’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 44 artarak 3,6 milyona çıkarken, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 45 artışla 703 bine ulaştı. İstanbul’a gelen ziyaretçiler içinde Arap ülkelerinden gelen ziyaretçilerin payı istikrarlı artışını sürdürürken, kenti ziyaret eden her 4 turistten biri Arap.

İstanbul’a gelen Arap turist sayısı her geçen sene arttı

İstanbul’da 2010’da yekün ziyaretçiler içinde yüzde 10 olan Arap turistlerin payı 2017’de bütün zamanların rekoru ile yüzde 24,3’e yükseldi. Geçen sene kente gelen 10 milyon 840 bin turistten Arap olanların sayısı 2 milyon 630 bine ulaştı. Arap turistlerin yekün turistler içindeki payı yüzde 24,3 oldu. Yılın ilk 4 ayında İstanbul’a gelen turist sayısı 4 milyon 200 bine ulaşırken, bu turistlerin 967 binini Araplar oluşturdu.

Lüks konaklama tesislerinin fazlalığı ve varlıklı Arap turistlere hitap eden lüks alışveriş imkânı nedeniyle İstanbul, Arap turistlerin ilk tercihi olurken, İstanbul’un yanı sıra Bursa, Bolu, Abant, Yalova, Giresun ve Trabzon gibi yerler de hem dolaşmak hem de yerleşmek için Arap turistlerin öbür favorileri arasında yer alıyor.

En çok İstanbul arandı

TUROB değerlendirmesinde, Orta Doğu’da online rezervasyonların dünya ortalamasının üzerinde seyrettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:
“Global Travel Insight raporuna göre, Orta Doğu’da yılın ilk çeyreğinde yapılan internet aramalarında en çok aranan destinasyonlar Amsterdam, Londra, İstanbul, Paris ve Manila oldu.

Aramalar sonrasında yapılan rezervasyonlarda ise İstanbul ilk sırada yer alırken, onu Kahire, Dubai, Paris ve Mekke takip etti. Orta Doğu’da çok sayıda yabancı çalışan (expat) var. Orta Doğu’dan ülkemize gelen turistler arasında expat’ların yoğunluğu dikkate alınarak bölgede yapılacak tanıtım çalışmalarında bu hususun dikkate alınması gerekiyor.”

Değerlendirmeye göre, Arap turistlerin rotalarındaki en mühim ve en çok rağbet gören memleket olan Türkiye, rakip ülkeler karşısında her bakımdan avantajlı konumda yer aldı. Son zamanlarda Arap turistler yeşil ve serin destinasyon tercihlerinin yanı sıra Muğla, Antalya ve Marmaris gibi sıcak ve denize kıyısı olan destinasyonlara da alaka göstermeye başladı.

Türkiye’nin Orta Doğu’da yakaladığı en mühim avantajlar; din, ortak kültür, doğa, vizelerin kaldırılması, ulaşım seçeneklerinin çok olması ve Türk sıra filmlerinin televizyonlarda sıkça gösterilmesi olarak sıralandı.

Türkiye’ye bölgeden artan turizm talebi ile enlem yönde teyyare seferleri de mühim oranda arttı.

Kaynak: AA

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ